| Kreisegger a întrebat:

Vreai sa fiu foarte destept adică:

1) Ce cărti sa citesc si sa aiba efect

2) Ce sa mananc sa aiba si mai mare efect

3) Ce suplimente sa mananc sa aiba efect

4) Ce sport sa fac sa aiba efect

5) Cum sa citesc carti fara sa imi distraga atenita:telefonul,televizorul,laptopul, calculatorul, etc.

6) Cum sa citesc si sa imi placa adica sa nu citesc mecanic

7) Cum sa invat chestii

P:S: Am o cultura generala destul de buna(nu ma laud) dar mai vreau si pentru scoala si pentru mine.Stati linistiti ca sunt constient de consecintele pe care o sa le port.

Multumesc Dau Funda la cel care ma ajuta

4 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Din pacate, lucru care reiese mai ales din faptul ca ai pus o asemenea intrebare, raspunsul este: nu se poate. Poti fi foarte citit/experimentat, insa nu foarte inteligent, pentru ca de obicei te nasti cu un tip sau mai multe. Poti excela mecanic in anumite domenii insa asta nu tine de inteligenta ci de ambitie si invatat mecanic. Daca nu te poti concentra de telefon, laptop clar nu ai nici o dorinta sau inclinatie spre asta.Nu exista un mod anume de a`ti impune sa-ti placa o carte, trebuie sa ai placerea de a o citi, iar tu nu o ai.

Ramai la invatat mecanic si cultura generala, in timp poate iti vei dezvolta si gandirea/inteligenta insa poate nu esti facut pentru asta.Nu te ingrijora, cu siguranta esti bun la ceva, doar ca inca nu ai descoperit acel lucru.Cauta`l si ambitioneaza`te sa devii cel mai destept la acel lucru.

| Deaad a răspuns:

Citesti pentru ca-ti place.
Ori citesti calumea, ori nu citesti deloc.

Doar retarzii citesc mecanic doar pentru a se da drept culti daca au o carte in mana.

| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

Cel mai bun lucru este ca-ti doresti sa evoluezi, deci ai parghia!
De-aici inainte e bine sa te gandesti efectiv la fiecare obiectiv specificat - citit, alimentatie, sport etc, sa studiezi pe cont propriu posibilitatile si sa-ti faci idee ce-ti doresti tu efectiv. Apoi sa te apuci de treaba. Pentru rezultate cat mai bune, e bine sa existe o planificare a tuturor activitatilor, in care sa ai in vedere neaparat si intervalul de timp alocat pentru fiecare. In plus, e important sa masori totul. De exemplu, pentru o carte iti iei interval de o saptamana. Mergi la sala, iti notezi cat stai, ce exercitii faci, notez numarul, ca sa poti vedea evolutia; cantareste-te! In privinta alimentatiei, fii atent la felul in care te simti cand testezi alimente noi, la digestie si alte detalii. Sunt foarte multe bloguri pe tema asta, deci ai sursa de informatie.
Ai zis ca vrei sa inveti chestii. Gandeste-te concret ce vrei sa inveti, ce-ti place sa faci? Secretul reusitei este sa faci ce-ti place si de obicei iti place sa faci lucruri la care te pricepi. E bine sa-ti iei si niste repere, gen oameni care au reusit in domeniul pe care vrei sa-l urmezi. vezi ce-au facut si testeaza-le reteta! Succes!

| Purandelu a răspuns:

Poti invata doar daca si tu iti doresti cu adevarat asta, sau in cazul meu o fata de care imi placea era mai dezteapta ca mine si ca so impresionez am luat numai 8 9 si 10, aa si daca scrii urat si vrei sa scrii frumos, trebuie sa faci tractiuni la bara si flotari, sper ca te-am ajutat