| mishu112 a întrebat:

Salutare tuturor,acum cateva zile am vrut sa imi verific mailul, cand am deschis sus in dreapta browserului, a aparut o chestie"notification suspicious".Am intrat iar acolo am gasit "login activity"adica toata activitatea mea pe mail.Acolo apareau 2 linii ingrosate.Una care scria thailanda si una spania, adica 2 persoane s-au conectat pe adresa mea de mail din thailanda si spania!? Am trecut cu vederea crezand ca e o greseala,iar mai tarziu am vazut la tv ca un grup de hackeri, furau adresele de mail si cu ajutorul unor aplicatii puteau sa fure ip tau si sa sune nr de telefon din strainatate cu suprataxa.Ce sa fac? Sunt foarte speriat, va rog ajutati-ma cu un raspuns.O sa trebuiasca sa platesc ceva?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Ce sa faci? Inchide-te in casa, trage zavoarele si da drumul la caini :D
Instaleaza-ti si tu un firewall! ZoneAlarm de exemplu - e foarte bun si GRATIS! Nimic nu intra si nu iese fara stirea si acordul tau din pc.
http://www.zonealarm.com/security/en/trialpay-za-signup.htm

(chiar daca sa presupunem ca ti-ar fi luat IP-ul ->nu are nici o legatura cu numarul de telefon (si fara roaming activat)->sunt multe chestii care nu se leaga) In principiu ->Stai linistit!