| euAdelina a întrebat:

Salutare tuturor!
Am si eu o intrebare: de ce de aproape fiecare data cind vad un film sau un video scurt pe youtube si ma gindesc apoi la ce am vazut am impresia ca l-am vazut de doua ori sau cind cineva imi zice ceva si eu ii raspund am impresia ca aceeasi replica am mai dat-o exact aceleeasi persoane si exact cu aceleasi cuvinte.
credeti ca le-am mai vazut inca odata filmele sau filmuletele sau am mai facut acelasi lucru care am impresia ca l-am mai facut sau doar am impresia?
Voua vi se intimpla asta?
Nu de alta dar e foarte enervant.

5 răspunsuri:
| Robbu a răspuns:

Salut! Se numeste Deja-Vu si multi dintre noi il simtitm adeseori, provine din limba franceză: " Déjà vu " - "deja văzut".Din cate stiu si eu de la 17 ani in sus incepe sa intervina din ce in ce mai des.Simti o stare rece sau uimire atunci cand incepe sa se intample...
Simti ca ai mai spus acele lucruri, simti ca i mai fost in locul ala, simti ca ai mai facut ceea ce faci in momentul acela happy Nu mi se pare si nu e nimic rau in asta stai linistit/linistita. Poti cauta pe internet mai multe informatii despre Deja-Vu care probabil o sa te lamureasca mult mai bien decat mine.Dar in mare parte asta se intampla happy Sper ca te-am ajutat!

| euAdelina explică (pentru Robbu):

Da dar eu am 14 ani si m-i se intimpla foarte des.

| Robbu a răspuns (pentru euAdelina):

Nu e asta o problema nu vad de ce ti se pare enervant, pentru ca in cele mai multe cazuri ne bucuram cand avem un astfel de moment happy

P.S Nu e nimic grav stai linistit/a

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mereu mi se intampla, e un sentiment de Deja-Vu. Unii cred in reincarnare si isi dau cu presupusul ca ai trait aceiasi viata de 2 ori, dar eu nu cred asa ceva. happy
Nu e enervant, e chiar amuzant, in loc sa zica ei, spun eu si dupa aceea se uita cam ciudat la mine si incep sa rada si ma intreaba cum de am stiut.

| CominxIonut a răspuns:

De asta avem 2 creere happycred ca e vb de anticipare a unor evelimente e ca si cum... ah, stiam eu ca asa va fi..sau : ce chestie, parca am mai vazut o data. desi pe moment pare a fi ceva nou....in concluzie avem o imaginatie atat de mare incat nu ne dam seama, daca avem o actiune noua pe moment e posibil ca in subconstient sau in viziunea noastra sa fi facut acea actiune de foarte multe ori...