| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare, vreau va rog frumos un sfat!
Eu am 19 ani și am terminat liceul fără bac și m-am dus să mă angajez la mare la Mangalia, Judetul Constanța stațiunea Neptun și nu a deschis localul, încă ca lucram la aranjare adică ca cum ar veni treburi casnice și etc!
Problema mea este ca nu am experiență de muncă și toți rad de mine ca fac prostii adică greșesc, nu știu, sunt cam aerian dar nu știu de ce, oare o fi din cauza ca nu prea am mai ieșit din casă, nu am avut cu cine sa socializez față în față, stau prea mult pe telefon și nu prea fac treaba pe acasă?
Este un băiat(are 24 de ani dar nu pare) care ma tot enervează și mereu ma păcălește, face mișto de mine și spune ca cică mă pune la încercare, mereu vorbește în numele meu și ma enervează, azi i-a spus lui șefu că eu am dat cu furtunul în cuptorul cu microunde și nici nu am făcut asta măcar!
Fata aia(18 ani) spune că nu fac nimic chiar dacă mai fac ceva și dacă îi spun ce am făcut spune ca nu fac nimic, eu ii spun că încerc și spune ca e buleală ce fac eu, nu ma înțelege ca eu nu am experiență și nu sunt învățat cu munca și ca am venit aici sa ma dezvolt(in afara de bani)!
Să vă zică ce fel de treburi am facut:
Dat cu grebla, ajutat la cărat, carat scaune afara sa le spal, sa le aduc iar înăuntru, dat cu mătura, mopul, am vopsit gardulet cu un coleg, am spălat vase etc!

2 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Salut, este foarte bine ce faci si cum faci. DACA poti si ai puterea, incearca sa ii ignori si mergi si vorbeste cu seful tau despre problemele pe care le intampini si intreaba-l daca este multumit de ce faci tu acolo. In zilele noastre " meseria" mai mult se fura, cum spune o vorba romaneasca. Este un job de o vara. Incearca sa pleci la final cu un minim de bagaj de constiinte noi invatate - chiar daca pare pueril " muncile" pe care le faci. Go, be, do!

| Andreeaa20 a răspuns:

Au mintit ca ai lovit cuptorul cu microunde ca să scape de tine, ei cred că tu mai mult îi incurci.
Încearcă să lucrezi mai mult si să vadă ca poți.
Ai rabdare cu ei, altfel îți vei pierde locul de muncă