Salutari. Am o problema legata de voia la calculator.Eu vinerea, sambata si duminica am (1 h vineri, 2h sambata si 2 duminica) si azi am rugat-o pe mama sa ma lase 1 ora la calculator. Si mi-a zis ca nu am voie in timpul saptamanii ca sunt cu scoala si m-ar putea incurca la teme jocurile.Si asa este, eu nu prea am timp:lunea, miercurea si joia vin de la scoala(pe la 3-4) si la ora 6 plec la handbal ( tine pana la 8) si teme ce sa fac daca sunt obosit si am adoptat obiceiul de a face temele dimineata.Eu as fi multumit daca as avea voie cate 1h pe zi.Spuneti-mi niste pareri ca sa o conving pe mama mea. Funda
P.S:Eu nu cred ca m-ar trage in jos la carte 1h pe zi de jocuri.

Răspuns Câştigător
| anonima01 a răspuns:

Intr-un fel mama ta are dreptate sa nu te lase mai ales la ce program incarcat ai.Din ce inteleg ai program de dimineata si nu cred ca e bine sa-ti faci temele dimineata.Ai putea sa vorbesti cu mama ta si sa-i spui ca vrei sa stai si tu o ora pe zi la calculator, insa si tu ar trebui sa ii demonstrezi ca nu te trag in jos jocurile, asta insemnand sa-ti faci temele dupa ce vii de la scoala si dupa sa o rogi sa te lase la calculator, asa i-ai putea demonstra ca nu te incurca jocurile. Sper ca te-am ajutat.

3 răspunsuri:
| Amneziedevise a răspuns:

O, doamne.
O întrebare: câţi ani ai? Poţi să îi spui mamei tale că nu mai eşti un copil mic şi te poţi descurca şi cu şcoala şi cu televizorul. Promite-i că nu vei întrece măsura. ajut-o în treburile casnice, vorbeste-i frumos.

Cam aşa o poţi convinge.