| anonim_4396 a întrebat:

Salutari tuturor! Ma numesc Claudiu am 17 si am o problema! Sufar de o depresie,pentru ca:parintii mei se cearta intruna,si bine inteles ma cearta si pe mine si imi adreseaza cuvinte urate,si nu mai suport,La scoala alta problema colegii(unii dintre ei nu toti) isi bat joc de mine si ma enerveaza,fapt pentru care am inceput sa chiulesc, si sa am note foarte slabe.Ma simt singur si al nimanui,nu mai suport tara asta,as vrea sa plec, dar avand doar 17 ani nu pot trege granita fara acordul parintilor.As vrea sa stiu daca pot cere azil la o ambasada pentru a pleca in aceea tara(am auzit ca poti cere acest azil in cazul in care nu esti in siguranta in tara ta, daca esti persecutat)Sau stiti cumva daca pot trece altfel granita?

8 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Claudiu,

Vrem sa te ajutam. Hai sa stam de vorba despre situatia pe care o traversezi.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| mariutsa1234567890a a răspuns:

Bună, deci e greu la tine, dar poate e doar o vârstă. în care ne afectează toate problemele care ni se întâmplă în jur.
Sfatul meu pentru tine, e ca să vorbești cu un psiholog, sau să încerci să privești altfel lucrurile. Nu uita că nu ești decât un copil care încpă mai are de crescut, și care are nevoie atât de susținere morală cât și spirituală.
Fii tare, și nu ceda în fața acestor încercări la care te pune viața.
părinții sunt părinți, și pe ei nu îi putem alege. și ori acolo ori aici probleme întotdeauna au să fie.
De tine nu ai să poți fugi niciodată, lasă-le pe toate și gândește-te că mai bine ca acasă nu-i nicăieri.
Dacă o să ai nevoie de ajutor. îți pot da id de mess și putem vorbi!

| AlexaaAle a răspuns:

De ce sa fugi de problemele tale? Ai doar 17 ani.Sincera sa fiu si eu am trecut printr-o depresie eram satula de tot si de toate, avand in vedere ca am 14 ani poate ma tratezi ca pe o copila dar parintii mei nu ma intelegeau si nu ma inteleg nu am parte de nici un strop de libertate.Eu sunt foarte dezvoltata pentru varsta mea..nu pot sa zic ca nu imi place dar toti faceau misto si glume pe seama mea pentru ca sunt inalta.Dar am trecut peste si acum toti ma aprecieaza.Nu trebuie sa gandesti asa fii tare ca doar esti barbat smug Acum te inteleg ca nu mai suporti dar nu cred ca asta e singurul tau motiv. Sper ca te-am ajutat. Daca mai ai nevoie de sfaturi uite id meu : ticc. taac99

| Nicoleta_Andreea_1997 a răspuns:

Claudia sad... Imi pare rau pentru situatia ta >big grin

| clau270 a răspuns:

Ce se intampla cu mine daca parintii sunt decazuti din drepturile parintesti?

| ioanavaida a răspuns (pentru clau270):

Daca parinti ta vor fi decazuti din drepturile parintesti tu vei fi obligat sa stai cu o ruda care va fi de acord sa te accepte sau daca se dovedeste ca nu ai nici o ruda care are situatia potrivita sa te creasca vei fi trimis la o casa de copii sad

| clau270 a răspuns:

Bunica mea locuieste aproape de granita cu Ungaria si ma gandeam sa profit de asta, crezi ca daca incerc sa ma strecor, sa trec granita va fi bine?