| anonim_4396 a întrebat:

Problema mea este una personală și as vrea sa nu răspundeți decât dacă chiar puteți sa îmi oferiți niște sfaturi...
Deci, eu sunt intr-o relație cu un băiat de 2 ani de zile. Părinții mei au început sa îmi impună niște limite, sa nu mai stau cu familia lui și sa nu mai depășesc ora 21:00, la ora asta sa fiu acasa deja... Problema asta este veche, s-a mai întâmplat odată sa ne certam pe tema asta, am fost pe punctul sa mă despart de iubitul meu, dar in final nu am putut sa stam unul fără celălat. Acum, la o distanța de vreo 6 luni de la prima "cearta", au început din nou, însă de data asta nu mai pot duce lupta asta cu ei, încep ușor ușor sa nu ii mai pot suferi (îmi adresează niște vorbe urate și multe chestii). Și îmi spun intruna ca eu sunt cea care se tine de capul iubitului meu sa fie cu mine in continuare, deși nu este așa, noi ne iubim reciproc...
Ce as putea sa fac ca sa fie totul bine? Eu in momentul de fata sunt certată cu ei, îmi reproșează ca nu ii mai respect. Pe de o parte îl înțeleg și pe iubitul meu când se supara, pentru ca după 2 ani de relație nu ar mai trebui sa se impună o anumită ora de ajuns acasa, sau după cât de multe chestii a făcut el pentru mine (părinții mei au fost plecati in alta țara și el a avut grija de mine practic 7 luni) părinții mei sa ajungă sa nu ii mai sufere pe ai lui sau pe el și așa...
Ce îmi recomandați? Eu nu știu ce sa mai fac.

5 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Ce varsta ai?

| 012345678910bbb a răspuns (pentru Plato):

18 ani

| Plato a răspuns (pentru 012345678910bbb):

Cat timp esti pe banii părinților, trebuie sa ii asculti.
Du-te la facultate si scapi, dar ai grija, nu lasa libertatea sa-ti ia mintile, ca o sa ajungi nasol.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai 18 ani, ești independenta, poți veni acasă când vrei, la ce ora vrei, sa faci ce vrei cu viata ta.

| 012345678910bbb a răspuns (pentru anonim_4396):

Chestia este ca ei nu înțeleg treaba asta și îmi tot reproșează ca dacă mă dedic cu totul in relația mea cu el, voi renunța la studii. chiar dacă eu le repet ca nu voi face asta. replici de genul "o sa ajungi o nevasta proasta"