| DuCkeSk8 a întrebat:

Salutt,,,as vrea sa imii iau o placa de baza cu suport ddr3 pentru rami,un model mai nou,am gasit pe eMAG unele,dar am o intrebare,placa de baza o primesc cu procesor,daca n-ar avea procesor m'ar incurca f mult, nu stiu daca o primesc nu slotu de la procesor gol, sau cu procesor.

Răspuns Câştigător
| ROB3RT89 a răspuns:

Depinde de conectori, la o placa de baza ddr3 ai nevoie de 24 pini la contectoru de alimentare.Numara pini si vezi.
Ps daca sursa actuala scoate 450 w (reali) e suficienta chiar si daca achizitionezi o placa video mai buna, asta sa aiba si alimentare suplimentara!

3 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Placa de baza o primesti fara procesor. Procesorul se cumpara separat.
Bafta!

| ROB3RT89 a răspuns:

Unde ai vazut tu sa primiesti placa de baza cu procesor?! Daca momentan ai o placa de baza ddr2, nu va fi compatibil procesorul pe noua placa, e diferenta de socket-uri 775lga 1155! Daca iti cumperi placa de baza, trebuie sa optezi si pentru un procesor.

| DuCkeSk8 explică (pentru ROB3RT89):

Si ar trebui sa cumpar si sursa?

| ROB3RT89 a răspuns (pentru DuCkeSk8):

Depinde de conectori, la o placa de baza ddr3 ai nevoie de 24 pini la contectoru de alimentare.Numara pini si vezi.
Ps daca sursa actuala scoate 450 w (reali) e suficienta chiar si daca achizitionezi o placa video mai buna, asta sa aiba si alimentare suplimentara!