| cıσccσʟαтα a întrebat:

Saluutt! am si eu o mik mare intrebare:d...culorile iti pot influenta starea de spirit? daca da, dati`mi exemple de culori si de influenta. fundawinking scuzati categoria:d

5 răspunsuri:
| mistakeofyourlife a răspuns:

Teoretic da. Exemple ai destule si la cei din-aintea mea. happy Dar nu cred ca este obligatoriu. Mie nu mi s-a intamplat sa fiu influentata de o anumita culoare pe care o port. Ma simt bine in anumite haine, iar in altele nu, ceea ce imi schimba dispozitia. Dar nu are legatura cu anumite culori. Pot sa port auriu si sa fiu total aeriana, iar maroul imi inspira natura. happy

| Daniel123 a răspuns:

Da pe mine ma influenteaza, mai ales daca am o anumita stare de spirit preantecedenta cum ar fi, daca sunt nervos nu suport sa vad rosu, insa daca vad verde ma calmez

| Maria_7883 a răspuns:

Culorile sunt prezente pretutindeni
Intreaga noastra existenta este plina de prezenta culorilor: culorile minunate din natura, culorile obiectelor din casa, culorile hainelor pe care le purtam, culoarea peretilor incaperilor, culorile cladirilor, culorile automobilelor si a feluritelor vehicule cu care ne deplasam, culorile cartilor, revistelor, ziarelor, culorile scenelor din filme si a celor pe care le vedem la televizor, luminile colorate ale artificiilor de sarbatori, culorile globurilor si cele ale ambalajelor pentru cadouri, ori culorile florilor pe care le oferim celor dragi de sarbatori.
Toate acestea reprezinta prilejuri in care noi interactionam cu culorile si venim in contact cu efectele lor. Tocmai de aceea este util sa stim care sunt efectele fiecarei culori asupra fiintei umane.
Culori calde, culori reci
De la rosul aprins al unui mar copt, la albastrul profund al cerului senin, o intreaga gama de nuante coloristice ne sugereaza apropierea si departarea, intensitatea si relaxarea.
Cald: ROSU
La extrema calda, rosul este stimulant, el aprinde flacara dorintei, ne face sa ne simtim mai puternici si plini de forta. Atunci cand este predominant intr-o incapere, el da senzatia de condensare si stimulare si face ca incaprea sa para mai mica.
Rece: ALBASTRU
Oarecum complementar lui, la extrema rece, albastrul, este profund relaxant si calmant, ne trezeste inclinatia catre interiorizare si face sa apara in noi afectivitatea. Atunci cand albastrul este predominant intr-o incapere, el confera senzatia de spatialitate, prin care noi percepem in mod subiectiv ca incaperea este mai mare.
Cald: PORTOCALIU si GALBEN
Tot calde, insa mai temperate in efectul lor stimulator, sunt portocaliul si galbenul. Portocaliul este o culoare prin excelenta antidepresiva si face sa apara buna-dispozitie, in timp ce galbenul stimuleaza gandirea rationala si este un excelent stimulent mental.
Rece: TURCOAZ si VIOLET

| EojiKumnE a răspuns:

Culorile ALBASTRu, NEAGRu -ajuta la o armonie perfecta in mediul care traiesti;
culorile ROSU, ROZ, PORTOCALIU- iti da energie si chef de munca;
culorile MARO, GALBEN, PORTOCALIU- iti ofera stabilitate si incredere;
culorile ARGINTIu, AURIu, CENUSIu, ALB - ajuta la concentrare;...

| EojiKumnE a răspuns:

Culorile ALBASTRu, NEAGRu -ajuta la o armonie perfecta in mediul care traiesti;
culorile ROSU, ROZ, PORTOCALIU- iti da energie si chef de munca;
culorile MARO, GALBEN, PORTOCALIU- iti ofera stabilitate si incredere;
culorile ARGINTIu, AURIu, CENUSIu, ALB - ajuta la concentrare;...