| littleladybug a întrebat:

Sambata trebuie sa merg la majoratul unui prieten insa problema este ca nu vreau sa merg fiindca sora lui a insistat mai mult sa fiu chemata. Mama lui nu ma simpatizeaza foarte mult si in plus nu o sa ma lase nici ai mei sa merg pentru ca acum doua saptamani am fost la alt chef. Cum sa ii spun fara sa se supere pe mine ca nu pot sa merg?

4 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

Spune-le că ţi-ar fi plăcut să mergi dar nu îţi dau voie părinţii şi nu ai ce face în privinţa asta. Nu au de ce să se supere, doar nu e vina ta.

| Lavidaloca a răspuns:

Eu cred ca cel mai bine e sa ii spui adevarul.Asta ca nu te lasa parintii poti sa ii omiti insa poti sa ii spui direct:ai observat de multe ori ca mama lui nu te simpatizeaza si daca ai merge nu te-ai simti bine(ai fi foarte incomoda etc) eu sper sa inteleaga fara sa se supere.:*

| vlad12 a răspuns:

Ii poti zice ca te-ai impiedicat si ti-ai sucit glezna si nu ai putut venisad.si ca acum te-ai facut bine(bine acum...adica cand oi vorb uh cu el...)

| Annutzica a răspuns:

Conversatie cu sora lui: Salut! Ce mai faci? (astepti raspunsul) E ce sa fac, uite vroiam sa iti spun ca bunica mea e bolnava si parintii mei sunt plecati de acasa in ziua aceea si trebuie sa stau cu ea neaparat, imi pare rau ca nu pot sa vin, chiar mi-as fi dorit, n-am mai fost de mult timp la o petrecere... ( faci fata de catelus ). Eu cred ca o sa inteleaga, dar daca insista si mai tare poti sa-i spui:
" Daca tu crezi ca eu ma voi distra cu gandul ca bunica v-a muri, te inseli amarnic, sa stii" ( te infurii si pleci). Sper sa iti fie de folos daca imi mai vine o idee o postez.:*