| GeorgeBerbec a întrebat:

Se mai iau cate unii de mine in liceu si nu au nici un motiv. Credeti ca este ok sa port la mine un spray cu piper? Nu il scot din geaca niciodata, in liceu doar dupa liceu daca se ajunge in cazuri rele nu sa ma dau cool sau ceva. Am inteles ca daca intru in liceu cu el mi se face dosar penal si asta m ar opri, dar oricum nu il scot din geaca niciodata doar pe strada in cazuri serioase. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Da, foarte buna ideea cu piperul.
Nu stiu daca intra in categoria de arme albe sigur, asta va trebui tu sa cauti, dar cred ca ar fi mult mai grav daca ai avea spray paralizant la tine sau cutit sau chestie dinaia cu electrosoc.
Dar ii clar ca trebuie sa ai ceva la tine sa te aperi! Fara doar si poate!
Meanwhile, incearca sa umbli in grup cu mai multe persoane, ca sa nu fii singur. De exemplu, cand mergi acasa - trebuie sa ma ifie cineva care are macar o portiune de drum comuna cu a ta. Nu conteaza daca ii baiat sau fata - in cel mai rau caz, poate fi un martor valoros.
Asa, deci spray cu piper la tine sa ai mereu, sa incerci sa iti faci o gasca, oricat ar fi ea de mica.
Incearca sa impui respect prin modul misto in care te imbraci si cum arati - asta intimideaza multi tampiti care habar nu au cum sa se imbrace.
Vezi pe Youtube tehnici de aparare - eu am cautat cateva si le-am si exersat, singura si nu is asa grele. De exemplu, cum scapi cand cineva vrea sa te stranga de gat si sta peste tine : totul e acolo in videourile acelea de auto-aparare.
Acuma esti la liceu, deci ai muuuult mai mult timp decat la facultate, drept urmare, cauta, vizioneaza si exerseaza tehnici de aparare.
Daca iti permiti, ar fi ideal sa te si inscrii la ceva ore din astea sa inveti sa te bati.
Pana atunci: spray, gasca, video-uri de exersat despre autoaparare si impune-te prin aspect si prin cum vorbesti.
Poti sa ii faci troaca de porci vorbind elevat cu cuvinte de care ei nici nu au habar, dar poate ca asa doar ii provoci mai tare.

10 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Tu ai ctit intrebarea lui?! Is mai mult icare se iau de el! cum mosu sa ii bata pe toti, ca nu ii Jackie Chan! Doamne fereste ce anti-talent esti la sfaturi!

| Crsiti92134 a răspuns (pentru Mayar):

Si daca daca se duce la director ce face? Ii spune si le scade nota la purtare si apoi il asteapta dupa colt si il bate

| Mayar a răspuns (pentru Crsiti92134):

Eu nu am zis nimic de director, ala nici nu il baga in seama oricum. Tu ai venit cu aceasta idee si ti-ai demolat-o singur. Bravo... ce sa zic?

| Crsiti92134 a răspuns (pentru Mayar):

Atunci sa se ducă la box/mma dacă nu e în stare sași păzească spatele

| Mayar a răspuns:

N o w y o u'r e t a l k i n g! In sfarsit o idee buna!
Singura problema ar fi daca la el in localitate nu s-ar tine asemenea cursuri sau nu si-ar permite sa mearga.
Eu am mai recomandat sa invete de pe Youtube cum sa se apere si sa se lupte. Adica e mult mai bine decat nimic.

| Mayar a răspuns:

Io vad ca ai idei de filme cu Jackie Chan, dar baiatul a pus intrebarea asta pentru a primi ajutori si sfaturi, nu fantezii din filme!

| darrio2007 a răspuns:

Poti pica nevinovat intr-un conflict si poti fi sanctionat doar ca ai acel spray la tine. Asa ca, lasa-l acasa.

| Donsavas a răspuns:

Ii poti amenința cu el doar ca nu ar fi recomandat sa l folosesti sau sa l tii la vedere. Te pot exmatricula.

| kepler22b a răspuns:

Oare tu ai nevoie de acel spray cu piper? Chiar te lasi injosit asa tare? Nu iti e rusine cand te uiti in oglinda? Eu zic sa ripostezi. Ce ai de riscat?

| Mayar a răspuns (pentru kepler22b):

Tu ai ctit intrebarea lui?! Is mai multi care se iau de el! cum mosu sa ii bata pe toti, ca nu ii Jackie Chan! Doamne fereste ce anti-talent esti la sfaturi!