| EugenGA5 a întrebat:

Se merita sa faci Administratia Publica?
Sunt platiti bine functionarii publici?
Am inteles ca te poti angaja si in Uniunea Europeana pe salarii foarte grase, dar aici mai greu, ma intereseaza in tara.
Stiu ca sunt clasificate pe nivele, daca as face aceasta facultate ce as putea profesa avand in vedere ca sunt studii superioare?
Se face mate?

1 răspuns:
| Bondarel99 a răspuns:

Se face mate la materiile de economie, dar nu asta e problema.
Un funcționar public câștiga puțin, de exemplu la prinarii in orașele mici iei minimul pe economie indiferent de experiența.
In concluzie, vei avea salariu mic și fix cam la majoritatea posturilor.
Bineînțeles dacă nu ai pile și relații ca sa prinzi un loc de munca bănos.