| anonim_4396 a întrebat:

Se pot lega prietenii si in facultate? Am 17 ani si nu prea am prieteni, ma simt singura
Va fi la fel si atunci?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da, de ce nu. Si iubit iti poti face.

| aneliram a răspuns:

Prietenii se pot lega oricând.

| Anonima163333 a răspuns:

Normal.Nu iti pierde speranta! Poti lega prietenii oriunde.

| eve2707 a răspuns:

Clar ca iti poti lega prietenii la facultate! Mai toti o pornesc de la zero si cauta sa isi faca prieteni noi, mai ales in primele zile. Ar fi ceva sa te inscrii si intr-o organizatie studenteasca sau sa te duci la evenimente pentru studenti. Si sa te bagi si in grupurile de studenti pe net, altfel o sa pierzi destul de mult.
O sa fie si persoane naspa, pe cat o sa fie si persoane faine, tu sa fi draguta cu toata lumea si sigur vei gasi cu cine sa stai.

Sfatul meu, totusi, este sa nu astepti pana la facultate sa iti faci prieteni. Stiu ca la liceu nu e asa de usor sa iti faci prieteni, mai ales spre final cand fiecare si-a facut niste grupulete. Insa nu ezita sa fi deschisa si cu cei pe care i-ai cunoscut deja in ideea ca poate unii sunt persoane ok dar pe care nu stii cum sa ii abordezi. Da-le mesaj in privat sa vezi ce fac si porneste de acolo. Daca nu era contextul actual, ti-as fi sugerat sa iesiti in grup restrans. Fi indrazneata. Cand vezi o conversatie interesanta, incearca sa te bagi, sau sa ajuti pe cineva cand are nevoie de o poza sau de o tema, asa vei parea mai abordabila. Mie mi-a parut rau cand am terminat si mi-am dat seama ca Xulescu ar fi fost o persoana faina numai sa fi pornit de undeva. *sfat valabil si pentru facultate

Cat despre singuratate. tu sa inveti sa fi multumita si cu tine singura, sa faci chestii faine cu sau fara prieteni. Adevarul este ca nici nu iti trebuie multi prieteni, mai bine putini si buni. Valorifica prieteniile pe care le ai deja si bucura-te de ele la maxim cat o sa mai tina.
De asemenea, sugerez sa iti gasesti ceva productiv de facut in timpul liber, un hobby ceva. Mi-am dat seama ca e vacanta si poate nu e asa de usor sa faci ce ti-am scris sus de tot, de aceea zic sa iti gasesti un hobby sau sa te bagi intr-un grup pentru elevi, eventual recomand un site de penpals. ^ recomand maxim, mie mi-a placut asta in liceu.

Daca te stii mai retrasa... ar fi o idee sa lucrezi la asta. Oportunitati sa iti faci prieteni sunt o multime, insa nu astepta sa vina ei la tine. Altfel, da, o sa fie cam la fel si la facultate. Ori, o sa te obisnuiesti si mai singura caci o sa ai destule de facut. Oricum, sa ti cont de ce ti-am scris, curaj, nu dispera, prieteni o sa iti faci sigur, poate nu chiar peste noapte si nu cu carul, insa clar ca o sa ai sansa de a gasi niste persoane faine, numai sa fi deschisa