| Lollll a întrebat:

Se zice ca visezi o persoana daca se gindeste mult la tine.Credeti ca este adevarat? Eu deseori ma gandesc la o persoana anume si nu o visez, iar cand nu ma gandesc la ea, uneori o visez. Funda pentru cel mai sincer raspuns puppy dog eyes

2 răspunsuri:
| คиค a răspuns:

Buna!

Daca stai sa analizezi situatia din punct de vedere stiintific vorbind, visele nu sunt altceva decat imbinari de imagini, suntele, dorinte, ganduri, senimente, etc, pe care le aduni din timpul zile, si care noaptea, atunci cand dormi iti "invadeaza subconstientul"
De aceea deseori visezi persoana la care te gansesti in ziua respectiva.

Daca stai sa analizezi mai multe cazuri, in care unele persoane au visat ceva, iar ziua urmatoare lucrul acela chiar s-a intamplat, sau cand unele persoane au visat fiinte divine, precum pe Iisus Hristos, iar ceea ce El le-a spus in vis s-a adeverit, intram in partea mitica.

Parerea mea, fix personala, este aceea ca adevarul este undeva la mijloc, intre situatiile de mai suswinking

| Romanian a răspuns:

Nu este adevarat.Daca e sa o luam teologic,crestinilor le este interzis a se increada in semne,vise si superstitii. Daca e sa o luam stiintific,cercetatorul austriac Sigmund Freud a spus ca visul nu este decat exprimarea unei dorinte ascunse pe timpul zilei. Oricum,visul,dupa o alta definitie, este un fenomen psihologic din timpul somnului cand, pe plan mental apare un sir de imagini care pot fi atat de "vii" incat sa para reale.