| iderspor a întrebat:

Servus! Sunt nedumerit și aș avea nevoie de niște sfaturi în legătură cu un cadou de Secret Santa, la liceu. Mi-a picat o fată, care este pasionată de anime-uri, de cultura japoneză și artă în general dar... cam atât, asta e cam tot ce știu despre ea. I-am întrebat pe niște colegi cam ce i-aș putea lua și în mare mi-au recomandat accesorii de îmbrăcăminte cu anime. Cam spre asta mă îndreptam și eu deoarece am exclus cărți/manga deoarece nu știu dacă le are deja (ceea ce e foarte probabil) așa că nu vreau să risc. Voi ce credeți, aveți alte idei? De asemenea dacă știți vreun magazin cu specific animeurilor, aș aprecia mult; eu nu am avut și nu am nici o tangență cu acestea pentru că nu mi-au plăcut niciodată. Și de menționat, bugetul este de 100 de lei. Mulțumesc în avans.

Răspuns Câştigător
| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Daca ii place arta iti zice fratele tau asa, cauta un set din ala de creioane de schita cu radiere, ascutitoare, carbune, un sketchbook, o cana si o cutie de ceai mediocru cu plicuri ceva in stil de iarna cu mandarine, scortisoara, intelegi tu. Te incadrezi in buget sau il depasesti dar nu cu foarte mult, O sa ii placa cadoul la nebunie si o sa se si indragosteasca de tine.

4 răspunsuri:
| Zartbitter a răspuns:

Poți încerca la Cărturești. Caută unul mai mare și întreabă la intrare unde e secțiunea de manga și jocuri.

Sunt convins că găsești suficiente variante. Accesoriile ar putea fi o variantă bună însă sunt atât de multe cărți și jocuri și jucării încât e puțin probabil să aibă deja.

Dacă găsești în bugetul tău eu te-aș încuraja spre figurine. Sunt de departe cele mai prețioase și rare și chiar dacă are deja una sigur găsește cui să o dea mai departe sau să o vândă chiar.

În final poți lua și un card cadou dacă ți se pare mai convenabil (adică nu-ți ajung 100 de lei pentru ce ți s-a părut fain) deși nu e foarte personal. Dar poate îl personalizezi tu cumva și pui un bilețel acolo în care povestești care ți-a fost intenția și către ce îi recomanzi să-l folosească.

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu iti sugerez sa ii iei un card cadou pentru Carturesti.Nu iti bati capul sa alegi, ci comanzi cardul si colega ta alege ce ii place.Simplu, de efect.Il poti cumpara inclusiv din librarii.Bafta.
https://carturesti.ro/coupon-checkout

| StoicAnalysis a răspuns:

Poti sa ii cumperi o figurina de colectie sau daca tot le are cu anime-urile, un abonament de crunchyrol de o luna sau doua.

P.S. Servus inseamna sclav in latina. Cuvantul potrivit pentru salut e "salve"

| iderspor explică (pentru StoicAnalysis):

Servus in latină înseamnă 'servitor' și este folosit ca formă de salut informal în Transilvania. Și 'salve' este folosit asemănător, dar mai mult la despărțire.

P.S. Mersi pentru propunere.