| Meli2314 a întrebat:

Simt ca scoala ma termina psihic, deja ma doare capul si nu am chef deloc sa invat. Ce pot face? Ce ma poate motiva? Voua cum vi s-a parut clasa a IX-a?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avand in vedere ca sunt la un liceu bun, clasa a IX-a a fost intr-adevar foarte grea. Te termina psihic. Eu cel putin ajungeam acasa terminata de oboseala si cu o gramada de teme pe cap. Si desigur, uneori cedam si mai si plangeam. E complet normal la inceput, pana te acomodezi. Incearca sa privesti altfel situatia. Nu privi scoala ca pe o obligatie. Considera un motiv de multumire ca poti merge sa inveti cat mai mult, si ca ai sansa prin ce inveti sa ajungi un om bun. Si venind virba de teme si de invatat: daca n-ai avea teme si de invatat te-ai plictisi acasa. Incearca sa privesti altfel totul, si nu uita ca in principal conteaza sanatatea ta. Mai putin notele sau altceva. Inveti pentru tine. Pe restul da-le ****. Asa fac acum in clasa a X-a si mi-e cu mult mai bine. Succes!

6 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Clasa a 9a e cea mai naspa pana te acomodezi. E normal sa te simti stresat pentru ca ai schimbat mediul cu care erai obisnuit. Totul va fi bine.

| RAY a răspuns:

Ai tu mai multe probleme nu doar asta

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te poate motiva un viitor sumbru care te asteapta fara educatie.

| Nemessys a răspuns:

Usoara... Ma rog, asta depinde si de profil. Sfatul meu ar fi sa inveti numai la materiile asa. mai importante si cand trebuie. Nu e neaparat zi de zi si asa o sa-ti fie mult mai usor De ex. inveti o lectie, profesorul te asculta, pune nota, gata faci o mica pauza de la materia aia. Sau te poti transfera la alt profil. Mult noroc.

Răspuns utilizator avertizat
| MrArtur a răspuns:

Mie clasa a IX mi s-a părut ușoară. Am avut media 9, 98.