| Inkognito a întrebat:

cum sa fac sa nu mai stau la pc asa de mult? sunt in clasa a 8a si am examenele dau eu nu invat deloc, stau foarte mult la pc si in ultima vreme notele mi-au scazut drastic. Nu ma mai pot concentra si nu mai am chef de teme, nu ma pot motiva sa ma pun pe carte... Ce sa fac?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pune pe unul din parinti sa-ti ascunda cablul de alimentare de la pc.

| Bogdan01234 a răspuns:

Din moment ce ai postat aceasta intrebare aici, inseamna ca ai vointa. gandeste-te la viitor. e cel mai simplu. intreaba-te ce poti face cu o nota slaba in examene si ce poti face dupa aceea. gandeste-te la ce iti doresti de la viata. este greu pentru ca si eu am trecut prin asta, dar la un moment dat am realizat ca 2 ore pe zi nu strica sa las calculatorul deoparte si sa invat ceva. e mai simplu sincer pentru ca apoi poti sta linistita fara sa mai ai constiinta incarcata ca nu inveti nimic. fa asta si iti garantez ca daca la inceput este greu, dupa ce notele vor incepe sa se inbunatateasca iti va placea. cunosc senzatia. nu merita sa iti strici viitorul doar pentru ca iti este lene sa inveti. incearca sa inveti in alta camera decat la calculator dar sa vina de la tine pentru ca altfel iti va sta capul tot in alta parte si atunci tot nu faci nimic. si daca nici asa nu merge mai ramane sa folosesti calculatorul pe post de carte si caiet. se pot face o multime de lucruri pe internet. de la invatat pana la exerciti. 1 ora sau 2 ore cred ca merita sa pierzi acum pentru a castiga cand cresti mai mare o viata intreaga. happy

| micutsa19 a răspuns:

Pai ar fi cazul sa te gandesti ce vrei de la tine ce vrei de la viata gandeste-te ca daca vei continua asa nu va fi in folosul tau ba chiar in defavoarea ta incearca sa iti imparti timpul nu zice nimeni sa renunti la pc dar trebuie sa mai pui mana si pe carte avand in vedere ca ai examene si nu exista NU POT ci NU VREAU caci daca ai vointa si te straduiesti cu siguranta vei reusi...
bafta la examene si ai grija ce faci sfaturile noastre te-ar ajuta prea putin daca nu ai vointa si nu pui si uh putin sprijin...
succes

| bibi4v a răspuns:

Daca nu te poti concentra cu cartea in fata, citeste-o pe pc, fa un test, invata folosind calculatorul.dar nu pe facebook sau in alta parte. fa-ti prioritatile si vezi ce e mai important. sa pierzi timpul si sa nu faci nimic pe net sau sa inveti pentru viitorul tau?

| zBobby a răspuns:

Si eu am fost acum un an intr-a 8 a si stiu cum este. eu am avut noroc ca m-a ajutat cineva. Nu ma lasa sa stau la PC pana nu terminam temele pentru testarea nationala din niste culegeri. Iar eu sa stau cat mai repede incepeam sa le fac si ma chinuiam, cu timp ul am inceput sa invat mai bine big grin si s ma descurc. Mai bine ai spune la unul dintre parinti sa iti ia cablul de alimentarecum a zis si Spetsnaz ar fi cel mai bine big grin si punete cu burta de invatat ca nu o sa regreti. Multa Bafta!