| ana4745 a întrebat:

Simt nevoia sa mai ies afara in oras cu prietenele mele. Ies mai mult doar cu 2 fete. Doar ca atunci când vine ziua in care trebuie sa ies, brusc ceva ma oprește sa mai ies. Nu stiu de ce, dar trebuie sa Menționez ca de fiecare data când ies in oras, la cina in familie ma simt ciudat, poate pentru ca sa nu i se para mamei mele ca ma comport ciudat. Nu stiu care ar putea fi motivul. Ea de-obicei nu ma lasa sa ies cu oricine. De exemplu, una dintre fete este de la centru. Mama considera ca poate avea o influența negativă asupra mea, dar pana la urma nu a ales ea sa fie la centru, mama ei nu avea posibilități sa o țină cu ea, nu cred ca doar din cauza asta ar trebui sa nu ma mai lase cu ea. Dar Totusi voi iesi și cu ea, nu neaparat sa știe și mama.
Ce pot face sa îmi vina iar cheful sa ies in oras și sa nu mai simt asta? Ies foarte rar in oras. Cred ca o data pe luna sau o data la doua luni. Vara mai ieșeam de 2 ori pe luna.

Răspuns Câştigător
| AdioTPU a răspuns:

Ca să nu mai ai acea senzație cred că ar trebui să ieși mai des ca să te înveți, să te obișnuiești cu ieșitul sau cu lumea. Ca să depășești o temere trebuie sa te expui la ea constant. Nu ar trebui sa ai secrete fata de părinții tăi iar mama ta ar trebui că mai întâi să o cunoască pe acea fata ca să-și dea o părere, nu sa o catalogheze fara sa o cunoască. Încearcă să-ți convingi mama sa te lase să o inviți într-o zi pe fata de la centru la tine iar apoi să emită o părere pertinenta, dacă are influență negativă asupra ta sau nu.

4 răspunsuri:
| aimullah123 a răspuns:

Salut!
Daca ai asociat iesitul afara cu ceva negativ se poate intampla sa ai aceasta retinere cand te gandesti sa iesi afara. Ai avut tu ceva emotii negative cand ai iesit pe afara. Cel mai probabil frica sau anxietate.

| ana4745 explică (pentru aimullah123):

Pot scăpa de acest sentiment doar dacă gasesc motivul pentru care am aceaste emoții negative?

| AdioTPU a răspuns (pentru ana4745):

Da. Știi cum se zice, trebuie sa elimini cauza nu efectul.

| aimullah123 a răspuns (pentru ana4745):

Toata treaba ar fi sa fii atenta ce gandesti atunci cand vrei sa iesi afara. Si sa inlocuiesti gandurile care te impiedica sa iesi cu alte ganduri dar care sa fie in folosul tau.
Incearca sa gasesti un motiv pentru care sa iesi afara.
Odata iesita afara, poti incerca sa faci ceva care iti poate genera o senzatie placuta. De exemplu, mananca o inghetata buna afara.