| StiCS a întrebat:

Sora mea de 1O ani, vrea sa devina un model! II place foarte mult modelling-ul. Are 33 de kg, 1, 30 inaltime. Chiar isi doreste! Ce trebui sa faca? Dati-mi sfaturi multe! Funda.

5 răspunsuri:
| AlexandraSmiley a răspuns:

Spune-i sa stea locului ca nu avem nevoie de alte specimene sa ne faca tara de rusinestraight face

| Mewy a răspuns:

Sunt anumite agentii care dau cursuri.eu am urmat asa ceva pe cls.1 :X:X In cluj este Unicorn Models School acolo am fost eu :X Dupa ce se termina cursul era o sedinta fotobig grin Deci sper ca te-am ajutat bafta wave daca mai ai intrebari legate de acest subiect da-mi un mesaj :* funda?

| deniiiii234 a răspuns:

Model de acum?
Hai sa fim seriosi.Sa ma astepte sa mai creasca si dupaceea poate ca daca are un aspect lacut are ceva sanse.

| ioana_2930 a răspuns:

Daca are 10 ani si 1, 30 inaltime, acum ar mai trebui sa se inalte cel putin pana la 1, 75 pana la 18 ani daca vrea sa devina modelling.cu greutatea sa o tina sub control ca pana acum. daca o tine tot asa s-ar putea sa ajuna top modelling.ii urez noroc!

| Bebeeeee a răspuns:

Ncep prin a spune ca nu trebuie sa ai incredere in "scolile de manechine si fotomodele" de oriunde ar fi ele: din Bucuresti sau provincie. Aceste scoli nu au decat un singur scop: sa stoarca banii fara sa ofere ceva concret in schimb. Ce este cel mai grav este ca aceste firme ofera evaluari total eronate asupra adevaratului potential al unei tinere fete pentru cariera de model. In goana pentru bani scolile sunt capabile sa vanda iluzii unor fete mult sub criteriile standard de model: mici de statura, corpolente s. a. m. d. Chestia asta as putea numi-o chiar escrocherie. Majoritatea se numesc pompos si folosesc tot felul de tertipuri pentru a atrage fete dar nu au cu adevarat o carte de vizita si un portofoliu de modele pe care sa le fi impresiariat in tara si strainatate.

In ceea ce priveste agentiile de modele locale povestea sta putin altfel. Din experienta mea pot sa va spun ca toate sunt limitate ca forta si total potrivnice colaborarii cu agentiile mari de la Bucuresti. Tocmai de aceea este de preferat ca fetele sa nu incheie contracte de exclusivitate cu astfel de agentii ci cel mult sa colaboreze local pentru joburi care sa le aduca niste bani in plus. Altfel se poate intampla ca agentiile locale sa obtureze accesul catre o cariera de succes si mai ales catre una internationala. Am cunoscut agenti din marile orase, precum Iasi, Craiova, Constanta, Oradea sau Cluj, care, pe langa faptul ca vor sa lase impresia ca stiu totul despre modeling, sunt extrem de agresivi cu fetele atunci cand ele vor sa participe la selectii organizate de agentiile din Bucuresti. Este ca si cum un sportiv foarte talentat ar fi tinut cu forta la o echipa de divizia C din provincie. Mi s-a intamplat chiar mie personal sa cunosc fete care nu au putut urma o cariera solida decat dupa ce au intrat in conflict deschis cu agentiile lor locale. Oricum majoritatea acestor agentii sunt niste scoli de manechine mascate sub o forma mai lejera. Mai nou am observat ca unele dintre aceste agentii propun cursuri gratuite, dar forteaza absolventele sa achite costuri enorme pentru portofolii executate mai mult decat indoielnic de catre niste fotografi anonimi.