| CristinaYuki a întrebat:

Sper din tot sufletul ca cineva imi va da un sfat. Eu de obicei stau pe afara pana la 11 si de abia astept sa ies afara seara pentru ca nu mai suport sa stau in casa. In afara faptului ca imi trezeste amintiri oribile ma simt ca intr-o cutie. Si stau cam pana pe la vreo 11 afara pentru ca mama nu ma lasa mai mult, cu toate ca eu stau undeva aproape de casa unde sa nu mi se intample nimic si sa pot sa ajung repede in caz de ceva. Si am cu cine sa stau pana mai tarziu pentru ca de fiecare daca cand intru in casa nu ma simt bine, ma simt tulburata, nelinistita. Noaptea cand stau afara ma simt atat de bine si ma linisteste, dar mama nu ma intelege bine nici nu i-am spus pentru ca prefer sa tin in mine. Am insomnii nu mi vine sa mai dorm si dimineata nu am chef de nimic. Nu am motivatie sa invat sa citesc sa fac ceva. Nu ma pot concentra. Si devin din ce in ce mai nervoasa. In afara faptului ca, casa mea are nevoie de renovari si lui tata nu ii pasa prefera sa bage banii in masini si chestii. Nu ma mai simt ca acasa, nu ma simt bine si imi distruge toate starile. Ce sa fac?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, minorii trebuei sa fie in casa la ora 9 seara!
Deci, statul pe strazi pana la 11 noaptea nu este nici normal si nici sanatos, pentru ca trebuei sa dormi deja la ora 10.
Lipsa somnuluid e noapte dintre orele 10 si 2 noaptea, duce la lipsa formarii a 2 hormoni vitali sanatatii, iar in timp, apar probleme mari de snatate, probleme psihice, lipsa concetratiei, depresii, paranoia samd.
Este vital pentru un copil sa doarma la ora 10 ca sa fie sanatos si apt sa invete si sa se concentreze la scoala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice problema are o solutie.Trebuie sa faci ceva sa te eliberezi.Du-te la bunici, daca cumva bunicii tai traiesc la tara.