| CosminBoss22 a întrebat:

Buna TPU, de cateva zile ma simt in ultimul hal si chiar am nevoie de un sfat bun indiferent ce sfat va fi, simt de foarte mult timp ca chiar daca am prieteni nimeni nu imi este cu adevarat alaturi nici macar familia mea, in ultimul timp sunt din ce in ce mai obosit si extenuat chiar daca dorm 12 ore in fiecare zi, am renuntat la sala de 2 saptamani pentru ca nu mai simt motivatie si nu mai vad rostul ei, ma simt din ce in ce mai singur si mai trist chiar daca plec in excursii destul de dese si nu stau toata ziua in casa. Poate este de cauza si faptul ca mama mea a plecat de langa mine la 6 ani si de atunci tatal meu fiind strict eu nu am mai avut parte de afectiune, de o vorba buna sau orice altceva si a trebuit mereu sa fiu fratele responsabil si cel cu responsabilitati dar pana acum cu toate acestea ma simteam foarte bine si neafectat, ce credeti ca se intampla cu mine in aceste zile si cum pot sa imi readuc motivatia si gustul vietii?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pare a fii o depresie in toata regula, ceea ce experimentezi tu aici.
In orice caz, dormitul celor 12 ore pe zi NU ajuta cu nimic, dimpotriva lipsa orelor de noapte adanceste boala ajutand-os a evolueze fiind cei doi hormoni vitali creierului si organelor interne (serotonina si metalonina) se produc NUMAI NOAPTEA si numai cand dormim inter 10 seara si 2 dimineata.
Dormind 12 ore ziua, nu ajuta cu nimci la nimeni, dimpotriva, declanseaza boli mentale sis e pare ca deja ai ajuns la depresie server, dar daca continuis a pierzi noptile in loc sa le dormi, atunci va continau cu anxietate, paranoia, schitofrenie samd.
Schimba somnul sa fie numai noaptea, ca ziua sa iesi la soare si sa asimilezi vitamin D, vei schimba si stare de depresie pe care o ai acum.

| CosminBoss22 explică (pentru Violleta2022):

Anxiatate am deja de cativa ani care duce la TOC, overthinking aproape mereu si ticuri de anxietate dar nu stiu ce sa zic daca sunt de la o posibila despresie

| Violleta2022 a răspuns (pentru CosminBoss22):

Depresia este prima faza a bolii, apoi vine anxietatea, ticurile si parnoia, apoi schitofrenia.
Te sfatuiesc sa mergi la un psihiatru ca sa primesti tratament de urgenta, fiindca boala netrata corect va evolua.

Intre timp, fa ce ti-am spus: dormi numai orele de noapte, iesi afara la soare in fiecare zi, fa un sport, socializeaza cu prietenii si lumea.

5 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Miroase a inceput de depresie. As zice sa consulti un psiholog, si se poate ajunge la sursa si solutii. Si inainte sa sara altii pe mine ca dai bani degeaba, fals. Nu ajuta pe absolut toata lumea dar cunosc personal destui oameni care au fost ajutati.

| alexandradlr a răspuns:

Este doar o perioada mai proasta, fii puternic și treci peste, și incearca sa te motivezi sa faci cât mai multe.

| mariamarin2006 a răspuns:

Părerea mea e că ar fi depresie.
Am luptat și încă lupt cu ea (singură pentru că mi-e frică să cer ajutor) de mai bine de doi ani.
La mine a fost o problemă că nu puteam să dorm, gen dormeam mai puțin și aveam mai multă energie negativă pe care nu știam cum s-o alin decât prin autovătămare (e una dintre cele mai mari greșeli pe care le-am putut face). Totuși, am căutat pe internet și am încercat diverse metode. La mine a funcționat cititul, meditația/yoga, scrisul într-un jurnal și vorbitul cu cineva în care am încredere. O să fiu sinceră cu tine, e multă luptă, dar se poate rezolva!
E o idee minunată dacă poți merge la un psiholog/ consilier, dar e alegerea ta!
Nu știu dacă o să te poți simți exact la fel ca înainte, dar va fi măcar o îmbunătățire!