| Genevaaa a întrebat:

Spuneți-mi daca cred gresit, dar i-am spus tatalui meu că, ca un tata ar trebui sa se intereseze de mine, daca sunt bine, sa ma intrebe macar daca am o paine și sa vina cu mancare. In contextul in care stau singură în casa, cu inca un membru al familiei dar și acela foarte ocupat si pe treaba lui, absent de asemenea.
Mi-a spus că nu e adevarat, ca daca mi-e foame sa-mi cumpar singura si sa imi fac singura. Ma simt oarecum lăsată așa. Intr-adevar nu-mi cade mana daca imi fac cate ceva de mancare, ceea ce și fac dar nu-l vad ca se implică în nimic si sunt putin debusolata, adica ce rol are el? Mi s-a intamplat sa-i spun ca nu mai am bani de mancare si nimic altceva pe langa iar el venea abia urmatoarea zi. Deci ar trebui sa ma intrebe macar daca vreau ceva sau sa ma ducă să imi cumpar eu, ca nu poti cara așa mereu kilograme cu multe cutii de lapte si altele pentru mai multe zile.

5 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Poate cu atât mai mult el nu poate căra, de altfel vine cum poate și nici nu prea ai cum să schimbi asta. Pot fi diverse chestii de mediu, plus poate crede că te ajută așa cumva, nu știu, dar nu ar trebui să te bazezi pe el pentru ceea ce poți tu face. În schimb, puteți vorbi si pastra o relație ok. Încearcă și tu să te interesezi de el.

| Smmo a răspuns:

Poate ca tatal tau e obosit si se descurca greu, dar nu e normal sa ti se intample asa ceva la varsta asta. Nu e normal sa ti se ceara sa iti faci singura toate cele. Serios, parintii normali se intereseaza de tine si te mai ajuta si la 40 de ani, dar la 16. Atatia nepoti sunt si au fost crescuti de bunici, deci nu numai ca i-au crescut, dar i-au ajutat pe copii sa le creasca copiii sau sa-i ia in vacante sau sa-i duca/aduca la scoala, la gradinita...
Si cu toate ca nu e normal, cunosc un asemenea caz si de aceea te-as sfatui din nou sa ai grija cu cine te imprietenesti si pe cine chemi acasa. In privinta cumparaturilor, poate exista magazine online care sa faca livrari in zona ta? Daca nu ai incotro si nu ai cu cine discuta incerci sa te descurci singura cu mancarea si ce mai este de facut prin casa.
Cand o sa poti, incearca sa vorbesti cu un psiholog ori sa apelezi la telefonul copilului daca nu ai 18 ani, ca sa iti mai spuna si altii cum e cu "normalul" asta de care ai avut tu parte.

| ZappyTv69 a răspuns:

Daca ai peste 16 ani ai trebui sa te întreții singură, mai ales că locuiești singura. Da, tatăl tău ar trebui sa te mai întrebe cum te descurci, ce mai faci, daca ai ce manca, dar nu sa te hrănească el

| DARLINGx a răspuns:

Dacă ai peste 16 ani, ar trebui să înveți singură să te întreții. Să îți faci de mâncare. Că nu tot timpul te va putea ajuta părinții, sper că te-am putut ajuta

| TudorDD a răspuns:

Bine spus... Ar trebui. Dar dacă nu te-ai prins, lumea asta e cam... Cu susu-n jos. Ai mei de pe la 16 ani nu mă mai ajută deloc, ba chiar din contră, eu sunt nevoit să îi ajut pe ei, deși sunt în putere. Normal? Nu. "Ar trebui să" cu el murim de gât degeaba. Lumea e cum e și ne descurcăm cum putem. Ai grijă de finanțele tale mai mult, ai grijă cât cumperi și când ca să nu te rupi de spate și. Lumea e cum e, iar noi mergem mai departe. Ok? Mult succes.