| Cristina.remember.the.timeee a întrebat:

Spuneti-mi si mie de ce jocurile pe calculator sunt mai captivante decat lectura? Si daca se poate cateva argumente.Multumesc frumoshappy

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde de persoana. De exemplu, pentru mine nici un joc nu se compara cu lectura si nu m-as gandi niciodata la asa ceva.

| anonul a răspuns:

Pentru ca nu trebuie sati imaginezi nimic pentru ca ai in fata ta imaginea, si altfel te simti cand tu detii controlul asupra unui personaj dintr-un joc de actiune sa spunem GTA Vice City, te simti puternic un adevarat zeu si mai ales pentru ca este un joc GTA (in care poti sa faci tot ce faci in realitate).

Răspuns utilizator avertizat
| mrproffesor a răspuns:

Hmmmm sa-ti spun adevaru jocurile e un fel de o a doua viata uni chiar fug de ia in joc poti deveni unu mare si tare si cartile(lectura) pentru majoritatea nu le mai sunt pe plac li se pare plictisitor

| nutzu' a răspuns:

Fifa 08(in locul lecturii pentru sport)
Heroes (in special 3)
Age of Empire 3
Spider man Web of Shawos
warcraft 3
Wheelman
GTASan Andreeas...etc..iti mai dau?

| Joyo a răspuns:

Pentru ca lectura "te obliga" sa ai o imaginatie bogata... adica trebuie sa-ti imaginezi tu toate situatiile... pe cand jocurile pe calculator te introduc pur si sipmlu intr-o lume virtuala care de multe ori este mai frumoasa de cat lumea reala... Eu incerc sa le combin... adica sa mai si citesc din cand in cand happy, pentru ca imi dau seama ca jocurile pe PC provoaca mult rau... pentru ca de fac sa te desprinzi de realitate si ajungi sa traiesti intens situatii care cu care nu te poti intalni niiodata in viata reala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca este joc, o lectura se considera a fi o actiune serioasa, este si aia deconectanta cu con ditia sa nu fie impusa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că nu provoacă somnolență.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jocurile sunt mai bune decat lectura deoarece protagonistii sunt introdusi imediat intr-o alta lume

jocurile au imagini

pentru kopii este mai simplu sa se joake decat sa citeasca

lectura nu mai este la moda in randul adolescentilor(nasoala treaba )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jocurile nu sunt mai captivante decat lectura ele sunt la fel de captivante

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca totul este electronic in zilele noastre...in timp ce luc pe hartie sunt pe cale de disparitie...haideti sa oprim asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca sunt mai phaine