| Illegalfreako a întrebat:

Spuneti-mi va rog toate materiile pentru clasa a 6-a [lista] si despre ce se invata. [ exemplu : clasa a 5-a biologie - botanica, dar eu caut de a 6-a. ]
Funda mare pentru cel mai explicit si mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| AsianKiduu a răspuns:

Pai daca esti la o scoala normala, vei face matematica, dar vei face o ora algebra si o ora geometrie, cum ai facut la romana in a5ahappy.in mare, la algebra vei invata numerele negative (in plus fata de anul trecut) si la geometrie totul despre trunghi, clasificarea, si ceva nou: cazurile de congruetna : LLL ULU LUL, o sa vezi, dar stai linistit/a ca nu e greu. dupa aia vei face metoda triunghiurilor congruente, acolo inveti sa demonstrezi ca 2 triunghiuri congruente sunt gongruente (aici sa ai grija sa pricepi calumea ce e destul de importanta, dar nu e asa de greu) si vei mai face despre fiecare triunghi in pare ( dreptunghic, echilateral si isoscel) si despre linii importante ( inaltime, mediana, mediatoare, etc, nu ti le mai zic pe toate ca oricum o sa trebuiasca sa tocesti definitiile lor de numalaughing, dar e okoh go on ), la romana vei face tot asa, gramatica si literatura, la gramatica vei invata mai mult despre functiile sintactice ale verbelor la modurile nepredicative, si vei mai invata cateva functii sintactice la substantiv, si prepozitiile care cer genitivul si dativul, dupa aia la adjectiv vei invata gradurile de comparatie; la literatura vei invata momentele subirctului si cum sa povestesti pe ele( nici asta mi e asa de greu) momentele subiectului sunt : expozitiunea(situatia initiala) - adica inceputulunei povesti, unde se prezinta locu timpul si unele personaje( e ca si prima parte din introducere), dupa aia intriga, adica prima actiune, care da startul celorlalte actiuni, dupa aia desfasurarea actiunii, dupa aia punctul culminant - adica partea aceea care te tine in suspans, di deznodamantul - sfarsitul; si in semestrul 2 o sa inveti fabula, balada, pastelul, schita, cred ca astea, nu stiu, si o sa innveti cum sa demostrezi ca textele primite sunt o anumita specie, cred ca o sa ai D-l Goe de I L Caragiale ca schita, cred ca asta a fost cel mai "complicat" lucru din clasa a-6a, dar mei a-5a mi s-a parut mai grea, a-6a e usoara, nu-ti fa grijihappy, la limbi staine, vei continua sa faci ce ai facut si in a-5a, la biologie faci zoologie, adica despre animale, la geografie despre europa, si tarile in parte, o sa ai de facut la haaartirolling eyes de iti ies pe ochilaughing la istorie evul mediu, razboiaele si toate alea ( nu ma prea pricep), mi-a placut ca a fost la un moment dat o lectie despre Anglia si regina Elisabeta I, a fost destul de ok, la sport, faci sportlaughing, la religie, religie, desen, tot desen, mai faci fizica, acolo sunt chestii generale, la inceput o sa faci lungimea volumu', dupa aia inertia, si electricitatea, e ok, dar mie nu-mi prea place, mai faci si informatica(poate)/ TIC, muzica, si cam atat in principiuhappy... aaaa, si daca faci limba a-2 a engleza, cred ca o sa invatati presentu simplu si continuu, si o sa faceti si acolo gradele de comparatie, si trecutul, adica noi asta am facut, desi la noi engleza nu e asa de importanta pentru unii deci profesorii nu prea pot face mare lucrustraight face sper ca te-am ajutat!happy Good Luck!happy

3 răspunsuri:
| Morena12 a răspuns:

La biologie o sa faci zoologie. La mate o sa faci geometrie (triunghiuri) si la algebra proportionalitati, ecuatii, modulul, nr negative pozitive...La romana o sa faci fabula, balada populara etc. La fizica chestiile de baza.La geografie faci Europa. La istorie evul mediu etc. La franceza faci Perfectul Compus. In rest thinking

| Cimbia a răspuns:

Romana-gramatica si literatura, mate, fizica, chimie, biologie-corpul uman (cred...),sport,desen, muzica, engleza, inca o limba strainabig grin, istorie, si poate si informatica

| DarkBlood32 a răspuns:

-Romana (gramatica si literatura)
-Matematica (algebra si geometrie)
-Fizica
-Biologie (faci zoologie)
-Istorie
-Geografie
-Tehnologie
-Desen
-Engleza
-A 2-a limba: franceza/germana etc.
-Religie
-Dirigentie
-Sport
-Muzica
-Optional
-Informatica (daca o faceti)