| andreiandrei022 a întrebat:

Ce se invata in clasa. a 7-a? Dau funda la cel mai explicit raspuns.

Răspuns Câştigător
| Florennce a răspuns:

In clasa a 7a nu e greu, dar este mult, iti garantez! Ca si lucruri noi, nu sunt foarte multe, uneori recapitulezi ce ai facut in anii anteriori si mai inveti ceva pe langa. La literatura o sa faceti : Cuvant -Tudor Arghezi, Iapa lui Voda -Mihai Sadoveanu (cred -nu-mi mai amintesc laughing ) Amintiri din Copilarie- I.Creanga, Calin file din poveste - M. Eminescu, Doua loturi -I.L.Caragiale,etc.
La gramatica : Fonetica, Verb (locutiuni verbale, diateze ),Substantiv(locutiuni substantivale ),Adjectiv (loc adjectivale), Pronume ( in plus : Pron nehotarat, negativ, de intarire,relativ), Numeral ( in plus : multiplicativ, distributiv,adverbial ), Adverb ( Locutiuni adverbiale, adverbe predicative,nehotarate,interogative), Conjunctii (locutiuni conjunctionale), Prepoziti ( loc prepozitionale ), Interjectia, Complemet ( in plus : de scop,de cauza ), Subiect, Predicat, Atribut.etc. Nu-mi mai amintesc prea bine happy Sper ca nu te-am speriat laughing Bye wave

2 răspunsuri:
| Florennce a răspuns:

Mersi pentru fundita! >big grin

| cristinna23 a răspuns:

Cam aceleasi lucruri ca in a 7-a doar ca mai inveti 1/2 figuri de stil si ai 2 materii noi, adica civica si chimie, dar inveti ultima data sintaxa.