| QueeN ♥ a întrebat:

Stie vreo careva ce media ar cam fi anul asta la filologie? Vreau sa spun.imi place romana, engleza, franceza si istoria(destul de mult). la ce profil ar trebui sa dau si de pe ce sa incep sa invat? Sugestii?

Răspuns Câştigător
| MisterKat a răspuns:

Daca iti plac materile mentionate de tine mai sus si nu vrei sa ai probleme cu matematica, chimia din liceu, da la filologie. Depinde din ce oras esti. De exemplu, la mine in liceu, anul trecut s-a intrat cu medii de sub 8. Eu am intrat acum 4 ani cu media 8. 30. In plus, daca vei da la filologie, vei scapa de matematica, chimie, biologie, fizica din clasa a 11-a. In schimb vei face o materie numita Stiinte (doar 1 ora pe saptamana), dar asta numai in clasa a 11-a si a 12-a. De asemenea, vei face 1 ora de inforamtica(TIC). Oricum e mai usor la filologie. Nu vei da BAC-ul la matematica, deci nu o sa ai parte de stres si economisesti si banii de meditatii pentru matematica!happy
Succes!

6 răspunsuri:
| juniper a răspuns:

Depinde la ce facultate vrei sa mergi, cauta o facultate care sa-ti foloseasca si axeaza-te pe acele materii care crezi tu ca te-ar ajuta sa fi mai aproape de meseria pe care o alegi.

| qwerty a răspuns:

Nu se vede ca iti place romana dupa cum ai scris.

| Girl1234566547 a răspuns:

Eu sunt la profil de filologie.si eu am intrat cu 7, 54big grin bine acum 4 ani... Ti-as putea recomanda acest profil deoarece este mai putin dificil si destul de placut!winking iti spun din propria experientawinking fara mate-info deoarece ai de lucru acololaughing hmm parerea mea doar:*:*:* Sper doar sa iei decizia care te avantajeaza pe tine cel mai bine!winking

| QueeN ♥ explică:

Hei, scuze pentru felul in care am scris.ma grabeam pentru ca trebuia sa plec la meditatii.

| QueeN ♥ explică:

Vreau sa spun ca la matematica eram destul de buna doar ca n-am mai pus mana pe culegere de ceva vreme.Si am media anuala 5-7 de peste 8, 50, de fapt ultima a fost 8, 50 si vreau sa intru la George Enescu la Iasi la teatrologie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum depinde si de liceuwinking. Fiecare liceu are media sa la toate profilurile care le contine. Daca zici ca iti plac si te descurci, ai putea da la filologie bilingv franceza sau engleza. Oricum, o medie peste 8 n-ar strica happy.