| Stefana_9821 a întrebat:

Stiti cumva cum sa fac in asa fel incat sa iau note mari la scoala? multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| juniper a răspuns:

Cum am mai spus si la alte intrebari de invatat.
Iata ce fac eu:

Mananc sanatos si echilibrat, cand ajung acasa ma relaxez o ora, astfel si creierul meu va fi odihnit si va fi capabil sa retina lucrurile mai usor, nu invata cu televizorul si calculatorul! Calculatorul oboseste creierul, chiar daca nu stii, cand inveti, nu sta ore intregi cu ochii in carte, mai fa o pauza de 30 de minute. Desi ai impresia ca nu sti nimic si totusi ai invatat, nu-ti face griji, creierul tau a retinut informatiile, numai ca are nevoie de odihna, iar dimineata te vei trezi si iti cei aminti ce ai invatat. Cel mai IMPORTANT lucru este somnul, nu sta pana noapte pe messenger sa vorbesti cu colegii tai, las' ca ii vezi maine la scoala, ai nevoie de odihna 8 ore, nu sta pana la 1 noaptea cum fac altii, altfel nu vei mai retine nimic si elimina stresul, daca esti stresata pune muzica relaxant, gasesti pe www.trilulilu.ro. Sper sa te ajute sfaturile mele;) si mult noroc cu invatatul.

15 răspunsuri:
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Mda....invata...e logic, doamne happy

| St!L a răspuns:

Trebuie sa inveti!
Doar atathee heeNu e mare lucruhee hee

| PauLa.M a răspuns:

Nu chiuli, nu te pune in gura cu profesorii, invata invata si iar invata.

| M.madallina a răspuns:

Acorzi mai mult timp invatatului

| Sellena_4766 a răspuns:

Pai.gandeste-te la un program bine stabilit, ce lectii trebuie sa inveti, le notezi pe o foaie si dupa care incepi sa le inveti.Prima data citeste lectia bine,dupa care ia fiecare propozitie pe rand si incearca sa o retii,nu te obosi,ia o pauza, iesi putin afara, mananca ceva.

| adsfsf a răspuns:

Da, sa inveti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu lipsesti ca sa fi cu lectia la zi. Atunci cand te asculta si tu sti doar cateva lucruri din acea lectie sa ai o atitudine care sa arate ca ai invatat tot. Sa fi activa la ore ( Sa te vada profesorul ca ti mult mana pe sus, va tine cont de asta pentru o nota viitoare) Sa le arati profesorilor ca iti faci temele in fiecare zi. Atunci cand nu intelegi ceva din lectie, un cuvant sau un exercitiu sa intrebi profesorul ( Va observa ca ai interes). Si cam atat, in rest, trebuie sa fi sigura ca ai invatat destul pentru a te descurca a doua zi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa-ti un program happy. De exemplu in cursul saptamanii sa iti inveti si sa nu stai pe laptop sau la tv, sa nu chiulesti pentru a fi cu lectiile la zi, sa iti inveti etc. Iar in weekend sa stai si sa te relaxezi...insa macar inainte de culcare sa citeste o carte happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti dau in sfat si eu am trecut prin asata deci sambata in loc sa stai cu prietemi cinteste o poveste asta iti va desvolta minte si capacitate de retinere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar o solutie fara sa inveti big grin confused

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da invata mereu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata

| paulanonim a răspuns:

Buna happy m-am asteptat la raspunsuri de genul "invata, invata". Diriga mea avea o vorba: "educatia este cu ceea ce ramai dupa ce ai uitat tot ce ai invatat la scoala" insa mai avea o vorba:"veti ajunge la Bac sa stati cu morcovul in fund si cu ochii cat cepele de invatat".Cum sa iei note mari? Eu am media generala 10 si am timp liber pentru toate.Secretul nu e sa inveti pe rupte, ci sa fii atent la ore. Daca esti fata inteligenta, ce este mai important retii de la scoala happy Faza cu invatatul se aplica la obiectele la care ai probleme, si nu fa din invatat TOCIT.Atentie-invatatul inseamna sa iti insusesti si sa poti aplica, iar Tocit doar sa iti insusesti.Chestia asta se aplica la mate, cand ai 40 de formule trigonometrice si mori ca nu poti sa le stii:-J Nici un stres.Iti trebuie 5 formule, iar restul decurg. Daca INVETI formulele importante, celelate decurg, daca TOCESTI formulele importante trebuie sa TOCESTI totul, ca nu te vei descurca.Ma rog, un exemplu cam stupid laughing Nu fa din invatat un tel, o obsesie, ca 90 % din lucrurile facute la scoala in clasele superioare nu prea iti folosesc in viata. Iata cum procedez eu personal : Limba Romana(cea mai rea profa din scoala, insa cu care eu ma inteleg perfect.Citesc cartile care n-i le da, si fac comentarii proprii, si nu invat ce da ea. Functioneaza, ba chiar e mai bine sa iti faci tu propriile comentarii si caracterizari. Engleza se invata singur.Nu poti in 4 ore pe saptamana sa inveti o limba straina.Eu am carti in engleza, si le traduc, si astfel ma auto-testez si mai si invat cuvinte noi.Franceza e urata, nu ma intereseaza, nu ma implic.Mate am un prof genial si inteleg 80% din clasa. Temele de obicei sunt de 10 exercitii, dar eu fac peste 30 de exercitii,ca imi plac si le inteleg,la Fizica si Chimie,aceeasi treaba ca la mate, iti trebuie un prof/o profa care sa stie sa explice si evident atentia ta, bio e oribila pentru minehee hee nici nu ma stresez sa bag in cap niste prostii care nu ma intereseaza si ramane Istoria Geografie si Psihologia, care imi plac la nebunie-sunt extrem de simple, mai ales Istoria.Restul,obiecte de umplutura, pana la Informatica, care e matematica aplicata pe calculator). Concentreaza-te pe ceea ce te intereseaza si te ajuta in viitor si nu fi "omul bun la toate", ca nu te ajuta cu nimic sa stii toate tampeniile predate.Si cum de acum se intra pe Admitere la facultate, notele chiar nu mai conteazahappy Nu te stresa din cauza scolii si traieste-ti copilaria.Nu uita:cel mai important test nu este cel la mate sau engleza, ci testul VIETII, al Sperantei in mai bine, al Iubirii adevarate.Degeaba stii tu sa zic limba engleza la perfectie, daca nu pui dragoste cand o INVETI, nu TOCESTI.Cuvintele suna ca niste trosnituri, fara viata, dezumanizate, si asa va fi si creierul tau, daca vei TOCI niste chestii nefolositoare. Daca la 5 ani cand avea o foaie in fata faceai desene extraordinar de fanteziste, acum, la varsta ta si a mea, pe o foaie scriu o formula sau altceva, dar in nici un caz un desen frumos.Inteligenta nu se dezvolta, ci doar Memoria.Imaginatia stagneza, iar asta este gresit la scoala noastra, ca ne temem de Sfantul Catalog.Eu personal nici pentru teza nu rup stilul.Citesc o data lectiile,in cazul obiectelor reale mai fac o problema doua si dorm,ma relaxez,imi amintesc mereu ca sunt adolescent, in floarea vietii, petrec timpul cu prietena si nu stau degeaba cu capul prin caiete. Urmeaza-mi sfatul:"Educatia este cu ceea ce ramai dupa ce ai uitat tot ceea ce ai invatat la scoala"(scuze de repetarea sintagmei) si bucura-te de copilariehappy Foloseste-ti imaginatia cand dai raspunsuri, nu memoria, caci profesorii(cel putin la mine) sunt mult mai multumiti cand vad ca poti sa formulezi singur un raspuns propriu.Asta inseamna ca esti in OM. Sper ca nu te-am plictisit si ca te-am ajutat draga Stefana happy Pa pa:*happy

| Dumitru_Ilisei_1996 a răspuns:

Citeste multe cari in fiecare zi cate 3-4 foi timp din aproximativ 1 an de zile cu timpul vei vedea ca retii mult mai usor lectiile la orice obiect

| pavel_5923 a răspuns:

Niciodata sa nu recunosti ca nu ai invatat...intotdeauna chiar daca nu ai habar despre ce e vb improvizeaza...si nu vei primi aceeasi nota ca atunci cand ai fi recunoscut de la bun inceput ca nu ai invatat