| anonim_4396 a întrebat:

cum pot sa am note mari tot anul la scoala (Dau FUNDA)

Răspuns Câştigător
| AdrienWH a răspuns:

Salut happy. Pentru a avea note mari la scoala, incearca sa iti faci temele mai din timp, nu le mai lasa pe ultima suta de metrii. De exemplu daca ai program de dupa-amiaza, incearca sa-ti faci temele cand vi de la scoala, iar dimineata inveti/repeti lectia de zi. Daca inveti dimineata, iti faci temele cand vi de la scoala, iar lectia incerci sa o inveti seara. Nu in ultimul rand, trebuie sa te culci la o ora rezonabila. De exemlu 22:00. Ideea este sa nu te prinda miezul noptii, deoarece vei fi obosit a doua zi. Bafta la invatat, si note cat mai mari.

| RAY a răspuns (pentru AdrienWH):

In fapt ceea ce invatam mai tarziu retinem mai bine, nu ma crezi uitate la un film dupa masa vs seara vs noaptea sa vezi nivelul de retinere

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde de materie repet din nou

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ia ghici, învățînd, altfel cum.

| Celcestietot a răspuns:

Inveti cand trebuiewinking!

| johnnny123 a răspuns:

Nu sunt sigur, dar este posibil să existe o legătură între cât înveți și ce note iei. Cred că este o ipoteză care merită explorată.

| gabicoo a răspuns:

Dacă "tăticu" are "portofelu' plin" sau vreo "foncție" importantă e simplu: notele mari vin de la sine.
Dacă nu, trebuie să înveți! Kîîîh!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pune drojdie. laughing

| Vikaa a răspuns:

Pai la materiile mai putin importante raspunde din primele 2-3 ore ca sa capeti un 10 si dupa pregateste-te pentru urmatoarea ora de raspuns/test, la cele importante invata cu seriozitate si incearca sa te concentrezi si sa le iei in serios, nici macar nu stiu ce clasa esti ca sa-ti dau un sfat mai bun.

| christine99 a răspuns:

Organizeaza-ti timpul si aloca-l la fiecare materie, asa vei avea note mai mari. Totusi tine minte ca notele nu sunt totul. Dupa scoala vine viata reala si nu o sa-i pese nimanui ce note ai luat, ai putea sa inveti serios la materiile din care vrei sa faci o cariera pentru ca vei avea nevoie de acele cunostinte mai tarziu. Succes!

| ConnorRK800 a răspuns:

Eu iti recomand, cu caldura, sa nu inveti hardcore tot anul scolar precum au raspuns unele persoane de pe acest thread, ci doar pe primul semestru. De ce? Majoritatea informatiei care iti este predata in clasa nu este in conformitate cu viata cotidiana, fiind inutila si reprezentand un factor de stres care nu este necesar. Cu totii stim asta. Invatand foarte bine pe primul semestru si, de asemenea, obtinand medii foarte OK, al doilea semestru devine o mini-vacanta din cauza faptului ca deja ai obtinut medii care, practic, nu te pot lasa in stare de corigenta nici daca ti-ai dori. E o metoda eficienta care m-a scapat de un stres imens si, sper ca multi altii s-o utilizeze.