| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca e o intrebare cam ciudata, dar este ceva anormal daca faci sex inainte de nunta (indiferent daca esti fata sau baiat). Pentru persoanele religioase poate fi considerat ca pacat, nu? Adica. poate sa fie ceva rau daca faci asta? :/ Si bineinteles daca faci cu cineva de incredere care estii 100% sigur(a) ca nu doreste asta de la tine. Ce parere aveti? (vreau si pareri de la fete) Si e vorba de sex asa. de,, distractie" nu sex pentru copii.

Răspuns Apreciat de Editori
| Lola05 a răspuns:

Dacă faci sex cu oricine pentru distracție sau pentru bani e un pic cam wrong. Dar nu mă bag în subiect.
Dacă ai o relație stabilă, bazată pe iubire și respect reciproc, atracția și pasiunea vor apărea la un moment dat în cadru. Nu este nimic rău să faci dragoste cu iubitul/ logodnicul tău înainte de căsătorie, mai ales dacă știi că relația are viitor și nu sexul este baza, ci iubirea, comunicarea etc.
Nu mai e cum era odată... Știu că din punct de vedere religios e păcat (nu sunt religioasă), dar hai să privim partea practică a lucrurilor: Înainte dacă făceai sex cu cineva și rămâneai gravidă, nu se mai uita nimeni la tine și aveai șanse mari să rămâi nemăritată și cu copil din flori. Deveneai o paria a societății. La bărbați NU se aplica regula asta, dacă o lăsai pe una gravidă toată lumea zicea de aia că a fost proastă și curvă. Mai rar să se lege cineva de partea masculină.
Mai e și partea cu sănătatea, dacă faci sex cu oricine ai șanse foarte mari să prinzi niște BTS care te pot împiedica mai apoi să ai o relație frumoasă cu o persoană "curată". Nu știu cât de ușor este să treci peste faptul că persoana iubită are sifilis sau gonoree.
Ca regulă generală, când faci ceva, trebuie să-ți folosești creierul și să-ți asumi consecințele.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca faci sex inainte de nunta cu altcineva in afara de viitorul sot, inseamna ca te mariti degeaba, pentru ca nu-ti iubesti viitorul sot si nu dai doi bani pe casatoria aceea.

In ce priveste religia si sexul, daca esti credincios/credincioasa, este bine sa te casatoresti virgin/virgina, pentru ca-i considerat pacat mare, sa o faci inainte de casatorie.