| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca o sa sune ciudat dar ma cert cu o prietena din cauza acestui subiect.....de unde creste parul de la radacina sau de jos din capat?

7 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

De la radacina, de sub piele.

| Liviu a răspuns (pentru thegatekeeper):

Radacina sub piele? asa ai tu in cap? Asculta la mine,eu vorbesc din experienta, radacinile nu sunt 'sub piele' si radacinile se pot 'taia' cand dai in 'raspar' ma barbieresc in cap de un an jumate pe fiecare saptamana, mereu dau in raspar, cand termin de barbierit, am capul fin ca fundul unui bebelus. Dupa 3 4 ore,apar radacinile, ele nu pot creste sub piele, eu cel putin nu am patit-o. Cat despre firele de par, ele cersc de la radacina, care o data 'rasa'/ ' barbierita' creste mai des si radacina capata mai multa rezistenta.Am auzit unele mituri cum ca barbieritul in cap ar indesi parul, pot spune partial ca e adevarat insa depinde de la individ la individ.

| thegatekeeper a răspuns (pentru Liviu):

Ok. Eu stiam ca radacina firului de par se afla sub piele. Si eu am auzit chestia cu rasul care ar putea indesi parul, dar din cate stiu, acesta doar creste mai gros dupa ce e ras, iar firele mai subtiri la fel, ceea ce ar putea face ca parul sa para mai des.

| TrendyHedgehog a răspuns:

Cum sa creasca de jos in sus? Evident, creste de la radacina firului de par care este inconjurata de foliculul pilos!

| SammiSchüler a răspuns:

De la radacina. de jos se rupe in cazul in care e deteriorat

| Arcani a răspuns:

De la radacina CLAR.

| mady03 a răspuns:

Clar de la rădăcină!winking