| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca suna cam ciudat, dar daca mori iti mai creste parul?

13 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

laughing

| Bitzy a răspuns:

Mie la școală mi s-a spus că da.
Dar nu.
http://www.lovendal.net/......sau-parul/

| Darkmagic a răspuns (pentru Bitzy):

Ce ti-au spus la scoala nu e chiar eronat. Parul mai creste o perioada, o ora, cateva ore, nu stiu exact, dar continua sa creasca si dupa momentul decesului.
E o chestiune legata de complexitatea sistemului nervos, la orice creatura, sistemele periferice "afla" putin mai tarziu ca au murit. happy
Am sa-ti dau doua exemple mai putin cunoscute dar reale: big grin
- Daca despici un rechin, un great white si ii scoti inima, acesta continua sa se miste 10, pana la 20 de minute datorita semnalelor electrice nervoase ce inca se misca prin corp... E putin complicat sa explic pe ...TPU asta, mai simplu ar fi ca sistemul nervos al rechinului este atat de rudimentar incat informatiei ca a crapat ii trebuie 10/20 de minute sa ajunga la creier.
- Pana si daca desprinzi capul unui om de trup, il decapitezi, acesta continua sa se miste spasmodic de la cateva secunde pana la un minut din aceleasi motive expuse mai sus, pana ce sistemul nervos se linisteste.
Ei bine, din acelasi motiv, nici cresterea unghiilor ori a parului NU se opreste in secunda decesului.

laughing Nu ar trebui sa va explic asa ceva pe TPU, dar nici voi n-ar trebui sa mai luati cu copy/paste "exemple" de stiinta de pe un...forum, fie el al lui Lovendal sau al mamei lui Lovendal, si sa le considerati infailibile... happy

| Bitzy a răspuns (pentru Darkmagic):

Bine.

| Revy a răspuns:

? daca mori, odata ce inceteaza sa bata inima inceteaza orice proces ce are loc in organismul (inclusiv si cresterea parului).

| dannyel86 a răspuns:

La barbati creste barba.

| W3R4 a răspuns:

Normal ca nu mai creste, ca odata cu moarte, dispar hormonii de crestere ai parului...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E o intrebare penibila... dar eu nu cred ca iti mai creste parul.

| i86e2 a răspuns:

Nu-ti creste nimic dupa ce mori, dar e posibil sa para asa din cauza pielii.

| GoldCobra a răspuns:

Sa stii ca dupa ce mori iti mai bate inima :->

| SmileForMe12 a răspuns:

laughing))))))) LOOLlaughing rolling on the floor
loogic ca nu!

| sukkakk a răspuns:

Intrebarea ta este chiar ciudatarolling on the floor! Nu cred ca mai creste, nu are cumhappy

| Razvan_Razvy_1993 a răspuns:

Da si iti cresc si unghiile