| ShadowGuitar a întrebat:

Stupid question: Dar cum pot avea un accent britanic? Vorbesc foarte mult engleza(am rude in Canada si vorbesc cam in fiecare zi cu ele vreo 2-3 ore; asta fata in fata, nu online, vorbesc si online mult in engleza, cant in engleza si mi-am format un accent american 100%, dar vreau un accent britanic, mi se pare mult mai simpatic.happy

Răspuns Câştigător
| Catherine_8535 a răspuns:

În general, accentul poți să ți-l schimbi decât dacă vorbești (foarte) mult cu persoane de acolo, sau dacă locuiești acolo pentru ceva tip.
Vorbește cu persoane din Anglia, la microfon/față în față, dacă ai cu cine. tongue Nu prea există altă cale. Cu filmele e meh, că unii actori sunt și americani și e mai mult o amestecătură de accente. Există totuși niște seriale făcute în UK (ca de exemplu Skins, varianta UK) la care ai putea să te uiți, 98% din actori vorbesc cu accent britanic.
Un accent autentic e foarte greu de dobândit, totuși. Și dacă e fals, un vorbitor nativ își poate da destul de ușor seama.

3 răspunsuri:
| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Haha,dragut XD Pai uitate la seriale sau filme cu actori britanici, si incearca sa ii imiti?

| PetreConstanta a răspuns:

Daca esti roman - ramai cu accent romanesc

| florentinf a răspuns:

Cel mai usor ar fi sa traiesti in Anglia sa inveti sa ai un umor sec la fel ca londonezi sa ieu ceaiul la ora fixa sa stai la un ceai cu un prieten din anglia si sa discuti despre treburi plictisitoare sa stai toata ziua uitandute la Big Ben si spunand ca e gresit ceasul si vei fi un englez