| Depressionela a întrebat:

Sunt a 9a. Imi este foarte greu la scoala. Profesorii sunt prea exigenti, sunt la un liceu unde se cere carte multa, iar eu nu prea fac fata. Colegii nu ma suporta pentru ca sunt emo. Nu ma baga in seama dar pe la spate ma vorbesc. Nu cunosc pe nimeni. Ma simt foarte singura. Scoala ma termina. Ajung in fiecare zi cu o durere de cap acasa de-mi vine sa mor. Sunt epuizata, simt ca nu mai am putere, plang mereu, chiar fara motiv. Desi si inainte eram emo, nu ma taiam, acum ma tai si nu pot sa ma mai opresc, simt ca asa imi trece durerea. Fac asta in fiecare seara. Chiar daca sunt emo, inainte nu ma imbracam chiar tot timpul in negru, dar acum ma imbrac. Probabil pentru ca sunt trista mereu. Am nevoie de ceva, cred ca de cineva. Simt ca toata lumea ma uraste. Simt ca nu valorez nimic, ma dezgusta persoana mea. M-am injosit mereu. Ma simt inferioara tuturor. dar de ce? Ce e cu mine? Va rog ajutati-ma? Va rog, nu am la cine sa apelez, si chiar daca toata lumea,, reala" face misto de mine si ma uraste, va rog, ajutati-ma voi! puppy dog eyes

4 răspunsuri:
| Simina1066 a răspuns:

Salut! Nu-ti face griji exista persoane pentru toata lumea big hug chiar daca simti ca acum esti singura va veni un moment in care vei avea o multime de prieteni pe care te poti baza si cu care te poti distra. Si chiar daca nu gasesti pe nimeni in lumea "reala" noi, sau cel putin eu voi fi mereu aici sa te ajut(asta daca imi permiti). Cat despre faza cu taiatul o sa treaca atunci cand vei fi fericita, deoarece nu vei mai simti ca esti singura si ca nimeni nu te doreste. Ai incredere ca vei gasi un prieten sau mai multi si totul va fi bine, pana atunci sunt aici mereu:*!

| rucsy21 a răspuns (pentru Simina1066):

Buna! Sa sti ca in viata exista si momente triste si momente vesele. Si eu m-am simtit intr-o perioada foarte singura dar toate astea au trecut deoarece au aparut in viata mea niste persoane speciale. Vei vedea ca in viitor o sa iti gasesti multi prieteni si vei fi fericita (o zic din propria experienta), si uite un sfat: incearca sa nu te mai tai si daca nu te intelegi cu colegii incearca sa te transferi din clasa aia. Tot ce trebuie sa faci e sa ai incredere in tine si vei vedea ca totul va fi binesmugD

| EstiApreciatDacaEstiDiferit a răspuns:

Buna! inteleg modul in care te simti. Si de mine isi bat joc unii. Traiesc intr-o mica lume in care daca n-am haine scumpe si "la moda" si nu ai 3 kg de machiaj pe fata esti strigat "PROST".
Deci da, eu sunt "proasta" din mica mea lume.
Dar eu stiu ca sunt diferita, si imi place, imi place cine sunt, ei sunt toti la fel, ca niste clone proaste ce sunt.
Uite, eu nu sunt emo, dar asta nu inseamna ca te discriminez sau ceva, sau ca nu inteleg in ce stare esti. Si tu esti om, si tu ai sentimente, ca mine si ca ceilalti.
Purtatul hainelor negre si taiatul ar trebui sa le lasi balta, ok? sad ele sunt doar un mod de a alunga durerea, si nu e bun deloc. Tu crezi ca-ti face bine, dar iti distruge corpul tau minunat.
Eu alung durerea cu dulciuri.Gustul lor dulce ma face sa uit de lumea amara din jur.
Cat despre scoala si profesori, e bine sa nu te complici. Cartea nu e un monstru care te va manca, mai ales ca creierasului tau ii place cartea, ii face bine, dar tu nu stii ce e bine pentru el.

| gretablue a răspuns:

Buna! Eu sunt in clasa a 8a si la anul voi intra la liceu.Nici nu stiu prea bine ce vreau si ce imi place, dar te inteleg cum te simti.Nici eu nu am prieteni cu toate ca nu sunt emo si stau aproape toata ziua pe mess.Nu cred ca e o idee buna sa te tai pe maini pentru ca o sa-ti ramana semne urate care iti vor aminti peste ani de aceste vremuri. Daca nu reusesti sa te acomodezi incearca sa vb cu parintii tai si transfera-te la alt liceu care nu e asa de sever ca acesta, sau incearca sa-ti faci o prietena in clasa, dar pentru asat ar trebiu sa te imbraci si in alte culori si sa incerci sa nu mai fii asa de diferita fata de cei din clasa.pup