| anonim_4396 a întrebat:

Sunt asa de timida..nesigura pe mine deoarece eu nu ma plac. Mereu gasesc un defect la mine. Si uneori am impresia ca nimeni nu ma place. Probabil pentru ca sunt foarte diferita. De aceea cei 2-3 prieteni pe care ii am incep sa-și schimbe comportamentul fata de mine și din nou mă simt din ce în ce mai singura.

Ai mei,numai zic,ma cred o fraiera,dar asta e alta poveste.m-am obisnuit cu ea.

Oricum, faza este ca nesiguranta asta ma omoara.Deci numai suport.De fiecare data cand fac ceva gresit,banal, ma gandesc ca m-am facut de ras. starea mea se schimba de la un minut la altul. Prietenii mei au atâta energie. uneori mă întreb Cum reușesc. Și cât de tare mi as fi dorit sa fiu si eu așa dar mă simt lipsita de viata

Plus ca la scoala vorbesc doar cu colega de banca si unele colege pentru ca am impresia ca ceilalti nu ma suporta desi nu le am facut nimic (aproape daca am schimbat 2 vorbe) Mda. Cam asa sta treaba.

Ce sfaturi imi dati? Nu ma mai suport, simt ca ma sufoc. Sunt o singuratica.

Răspuns Câştigător
| Aannoonniimmm a răspuns:

Am fost si eu in situatia ta acum vreo doi ani.
Pe mine m-a schimbat fostul meu iubit.
Mereu eram complexata de mine, de tot ce faceam, ce spuneam, si nu vorbeam prea mult pentru ca mi era frica sa nu spun ceva stupid si sa si schimbe parerea despre mine. Si ghici ce?
La ce m-a ajutat asta?
S a despartit de mine.
Si atunci mi am dat seama ca toate complexele mele si toate defectele mele erau doar in capul meu; atunci am realizat cat de mult pot pierde in viata datorita gandurilor stupide pe care le aveam.
Si eu aveam probleme cu colegii de clasa, adica eu nu vorbeam cu mine pentru ca mereu ma gandeam ca poate ei nu vor sa vorbeasca cu mine, poate nu ma vor ca prietena.
Am incercat sa gandesc altfel, sa gandesc pozitiv. A fost destul de greu dar aproape am reusit sa trec de timiditate si anxietate.
Am inceput sa analizez persoanele din jurul meu, colegii, prietenii mei, si aia putini, si le am urmarit comportamentul fata de diferite persoane si am observat ca erau doar oameni intre oameni. Nu ai de ce sa fii asa, incearca sa te schimbi, sa te schimbi in bine.
Dupa ce am pierdut mult din cauza felului in care abordam situatiile interpersonale m-am decis sa fac un lucru. Sa gandesc cu voce tare. Daca gandeam ceva, chiar de era stupid, penibil, spuneam. Si niciodata nu am auzit lucruri urate spuse despre mine, despre comportamentul meu si de cuvintele pe care le scoteam pe gura.
Incearca si tu, chiar te rog, motiveaza te singura sa fii mai sociabila, mai deschisa, mai optimista. Incearca sa ti faci prieteni, sau nu neaparat prieteni. Amici.incearca sa vorbesti cu mai multa lume.
Uite, eu de exemplu, cand merg pe holurile scolii si vad ca cineva se uita la mine, le fac cu ochiul, zambesc, sau ma stramb la persoanele respective. Si ajuta foarte mult. Persoanele acelea vor dori dupa sa aiba tangente cu tine pentru ca le dai impresia ca esti o persoana de treaba, sociabila; nimeni nu stie ca de fapt esti timida sau anxioasa.
Arata le ca esti persoana care cred ei ca esti.
Vei vedea ca totul va fi bine.
Tot timpul vor fi persoane care nu te vor placea insa, mai multe sunt persoanele care te plac si care te vor in preajma lor.
Bafta.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Total gresit! Nevorbind cu colegii tai, te cred aroganta sau snoaba, ca atare, te ignora sau nu te plac, tocmai pentru ca tu le impui asta.
Schimba-te, saluat-i, intreba-i ce fac si te vreo privii cu alti ochi, iti vei face mai multi prieteni si vei deveni increzatoare in tine.
ma indoiesc ca esti timida, faptul ca ai venit azi aici sa-ti pui povestea, spune de fapt ca nu esti, probabil un pic snoaba, dar asta se rezolva, daca inveti sa-ti corectezi comportamentul.

| OldSoul a răspuns:

Si eu am trecut si poate mai trec prin aceste stari, dar le controlez.
Adevarul e ca doar noi ne observam si ne cautam singuri defecte, ceilalti nu sunt asa de critici cum o facem noi cu insine, nimeni si nimic nu e perfect deci nu ai de ce sa te simti asa.

| christall a răspuns:

Poti sa fii si tu ca celelalte daca iti pui ambitia. Mergi si fa un sport, asta iti da energie. Nu te lasa prada depresiei pentru ca e o boala periculoasa. Gaseste prietene pe care le simti alaturi de tine, iesi in oras, mergi la teatru, fa ceva ce nu ai facut pana acum..iesi din carapace.

| DavidoffUser a răspuns:

Buna Ines0000!
In primul rand, toti am fost in situatia asta si uneori ne simtim asa, deci starea pe care o ai tu, n-o sa fie permanenta.
Am observat ca esti interesanta de discursurile motivationale si ca te uiti la filme horror sa nu te simti singura.
Da-mi voie sa remarc un lucru.

Personajele din filmele horror sunt de obicei singure sau duc un stil de viata mai singuratic, iar tu te identifici cu ele pentru ca la scoala si in perioada asta a vietii tale te simti mai singura.Atunci cand ele sunt bantuite, alergate etc, tu asociezi alergatul dupa o persoana singuratica cu interesul in acea persoana.

Eu alerg dupa tine ca vreau sa-ti fac rau.
Tu vezi lucrurile altfel.Intr-un fel, te bucuri ca alerg dupa tine, pentru ca oricare imi sunt intentiile si oricine as fi eu, imi dau interesul pentru tine, intr-un fel " imi pasa de tine" chiar daca intentiile mele sunt rele.

E normal sa fii confuza la varsta asta, toti am fost si multi dintre noi poate inca suntem.
Liceul poate fi unul dintre cele mai dure medii pentru un adolescent.Toata lumea priveste pe toata lumea, barfa e topicul principal, trebuie' sa fii la moda, sa ai tenul curat, pantofi d-aia.
Toti avem complexe si o frica de judecata.Important e ca tu iti dai seama de ele si vrei sa vorbesti cu cineva.

Hai sa-ti zic un mic secret pe care l-am dobandit de-alungul anilor. Nu poti fi prieten cu toata lumea! De ex:Obama crezi ca are mai mult de 1-2 prieteni? Important esti tu si atat, prietenii vin si pleaca, mai ales astia din liceu.
Aia care fac misto, care rad cand face cineva cea mai mica prostie, care nu accepta pe cineva doar ca are 2 cosuri pe frunte sau ca nu are modelul asta de telefon sau se imbraca cu haine mai ieftine ETC, aia sunt cei care se TEM cel mai mult de judecata.Sub fatada asta de "copil cool " se ascunde un morman de complexe si de frica incredibil de mare.Si ei ce fac cu mormanu asta? il directioneaza spre altii, il folosesc impotriva ta.Tu crezand ca poate te uraste, dar nu-i asa, le e frica de tine ca la randul tau, tu ai putea sa-i judeci si nu vor asta.

Eu asta-vara, m-am impiedecat la mall cand m-am dus sa iau bilete la cinema.Mergeam ce mergeam si m-am uitat dupa fundul uneia si pleosc intr-o parte ca am dat de un tamburel.Intr-adevar,astia de 16-17 au inceput in hohote sa rada(ia uite-l frate pe ala HUAHUAHUA), dar ceilalti de varsta mea(24-27) m-au intrebat "esti in regula(zambind)?, ai grija ca le pun si astia parca dinadins ". M-am ridicat, am glumit cu ei despre asta, am pus tamburelul de piele la loc si am luat biletele unde am intrebat " primesc reducere dupa ce mi s-a intamplat?" Fata de acolo imi zice "ee si tu acum, poate daca-ti rupeai o mana, cine stie ". Acum eu ce trebuia sa fac? sa ma fi intors inapoi, sa nu ma mai duc la bilete si sa plang in baie ca rad niste mucosi de mine? Mare ca.cat,m-am impiedecat "haha", ma mai impiedic o data si-n c-o data si daca vreau de 100 de ori consecutiv sa razi pana nu mai ai glas si dupa rad eu de tine ca vorbesti ragusit laughing. Ideea e ca mi se rupe de ceva banal. Daca lasam lucrurile nevinovate sa ne framante, cu alea mari ce vom face?

Nu e nimic in neregula cu tine, iubeste-ti corpul si pe tine, suntem toti frumosi, daca am fi toti la fel, care ar mai fi rostul? ne-am plictisi imediat! Eu am maini mari, ala are o frunte mare, aia n-are tate etc.Toti suntem frumosi pentru ca suntem diferiti, asta ne face interesanti.
Vorbeam ieri cu niste prieteni despre sani.2 baieti si o fata.Si la un moment dat vorbeam de niste fufe de la club si o intreb: Ma da cum e sanii,te deranjeaza daca o vezi pe una cu sanii mai mari,esti geloasa? (ea ii are mai micuti asa,mai juniori big grin ) si imi raspunde sincer ca asa suntem toti in grupul meu" Bai sa stii ca mi-as dori sa ii am mai mari, insa putin acolo, dar cand e s-alerg sau sa-mi fac ceva de mancare, ar fi o pacoste pentru mine c-o am pe X (o prietena de-a ei cu d-astia "sanatosi") care isi doreste sa aiba unii mai mici ca o impiedica, ca o doare spatele, ca intodeuna trebuie sa poarte sutien".La care ii zicem "Hai ca o ajutam noi cu durerea de spate, o sesiune de masaj, niste ceai cu efecte relaxante" suntem niste porci, stiu big grin.

Deci draga mea, nu te mai ingrijora pentru lucrurile mici.
Stiu ca e obositor sa fii inconjurata zilnic de pradatori, dar incearca sa-ti faci grupul tau de 3-4 prietene si usor, usor te vei simti mai bine.

Iti recomand urmatoarele filme:
Intouchables
Her
Dupa ce le vezi, putem sa mai vorbim si nu uita : Nimeni nu e singur!

| CristyRafael a răspuns:

Fii tu însăți, cine e prieten adevărat nu te lasă la greu!

| Darius_Popescu_1980 a răspuns:

Doar fii tu insati!

| Lauriella a răspuns:

Am fost si eu asa, crede-ma!
incearca s intri in vorba cu ceilalti (dar nu fii prea insistenta)
fii prietenoasa, stiu ca uneori ti-e sila de starea celorlalti, dar incearca sa te prefaci macar ca-ti pasa sau ca te distrezi, iar ceilalti te vor include.
vorbeste cu ei, ce le place, cu ce se ocupa, fii interesanta, nu o leguma pesimista!
Dar incearca sa te schimbi si tu un pic, ramai tu, dar mai vesela un pic! nu-ti trebuie o mie de prieteni falsi, doar 2-3, dar adevarati!

| SelG02 a răspuns:

Doar fii tu insati! Nu incerca sa te schimbi pentru cineva care nu merita acest lucru. Probabil colegii tai sunt doar invidiosi. Stiu ca e greu, dar nu te gandi la un lucru facut ca fiind unul gresit, gandeste-te ca asa a fost sa fie si ca tot ce se face se face spre bine. Daca vorbesti doar cu cateva colege inseamna ca acestea sunt prietenele tale adevarate care nu te-au lasat cand ai dat de greu. Ca sa-ti faci noi prieteni incearca sa frecventezi diferite cercuri de arta, dans, etc. Vei face cunostinta cu mai multe persoane din cercul tau de interes. Fa ceea ce-ti place si ai incredere in tine! Sunt sigura ca esti deosebita!