| SmecheruDeLaCraiova a întrebat:

Sunt asa de trist ca nu am mai crescut de 8 luni deși am 13 ani. Oare nu o sa mai cresc niciodata?
Ceva ponturi pentru creșterea in înălțime?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca incaltamintea purtata are doar 1 cm... nici macar tenisi care se par a anul avea deloc talpa, tot au 2-2.5cm.
Ca sa tii o sosocteala clara, trebuie sa te masiori corect, cu calcaile picioarelor lipite de perete, iar cineva din casa (mama, tata, un frate mai mare), sa-ti puna rigla deasupra capului, perpendicular pe cap si acolo unde eatinge peretele, sa faca un semn cu creionul.
Se ia un metru de croitorie sau o ruleta si se masoara podeaua, de la marginea ei, de unde au stat calcaiele tale, sus, pana la semnul facut cu linia, deasupra capului tau.

Nu poti afirma ca nu ai crescut deloc, cand odata te masori incaltat si odata descaltat. Fi consistent, ca sa poti stii clar cu cati centimetrii cresti pe an.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista ponturi pentru cresterea in inaltime, aia depinde strict de cat si ce manaci, de ce sport faci si de mostenirea genetica de la parinti.
Fiind in crestere la 13 ani, ar trebui sa cresti, dar faptul ca nu te-ai inaltat deloc, d esii nu ai mentionat nicaieri ce inaltime aveai acum 8 luni si cat este acum... ar trebui sa te apuci serios de un sport si de hrana sanatoasa si indestulatoare.
Probabil ca in astea 8 luni nu ai facut ce trebuie ca sa cresti, de aceea ai stagnat.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru SmecheruDeLaCraiova):

Ma indoiesc ca incaltamintea purtata are doar 1 cm... nici macar tenisi care se par a anul avea deloc talpa, tot au 2-2.5cm.
Ca sa tii o sosocteala clara, trebuie sa te masiori corect, cu calcaile picioarelor lipite de perete, iar cineva din casa (mama, tata, un frate mai mare), sa-ti puna rigla deasupra capului, perpendicular pe cap si acolo unde eatinge peretele, sa faca un semn cu creionul.
Se ia un metru de croitorie sau o ruleta si se masoara podeaua, de la marginea ei, de unde au stat calcaiele tale, sus, pana la semnul facut cu linia, deasupra capului tau.

Nu poti afirma ca nu ai crescut deloc, cand odata te masori incaltat si odata descaltat. Fi consistent, ca sa poti stii clar cu cati centimetrii cresti pe an.

| flaut a răspuns:

Baschet.