| ClassyMadafaca a întrebat:

Sunt baiat, am 13 ani si 4 luni. As vrea sa-mi fac mai multi prieteni si sa devin popular. Sunt timid, dar observ ca pe timp ce cresc incep sa capat incredere in mine si "tupeu" in asa fel incat sa-mi pot face prieteni dar nu stiu de unde sa incep. Sunt introvertit si as vrea sa devin extrovertit pentru a socializa mai mult cu cei din jur, si pentru a-mi face mai multi prieteni. De ce vreau sa devin asa? Pentru ca, de exemplu o fata vrea sa vorbeasca cu mine si asteapta ca eu s-o bag in seama, si eu nu o s-o fac pentru ca nu stiu de ce, dar intervine timiditatea, si asta se intampla nu doar cu fetele, si cu toate persoanele din jurul meu. Vreau sa devin o persoana noua doar la acest domeniu, socializare, pentru ca in rest ma consider o persoana ok. Pana o persoana nu ma cunoaste ma considera altfel, ciudat pot spune pentru ca nu prea socializez, dar dupa ce o face ma considera de treaba si continuam sa socializam, asta e doar unul din motivele pentru care vreau sa devin mai popular si extrovertit. Ce sfaturi aveti?

3 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

De la a vrea sa inveti sa socializezi pana la a vrea sa fii popular e un drum lung. Cu ce te ajuta sa dormi noaptea daca esti popular? Daca vrei sa fii sociabil e altceva. Iesi afara din casa si lasa pc-ul.

| MistretulPufos a răspuns:

Du-te la diferite activitati, iesi cu prietenii pe-afara si cunoaste persoane noi

| MariaMary122333 a răspuns:

Wow! Povestea vietii tale in cateva randuri!
Madalin, ai 13 ani. Esti in perioada pubertatii. Pubertatea ne arata, noua, copiilor ce fel de persoane suntem sau vom fi, dar in acelasi timp se joaca cu mintea noastra si parca ne descurajeaza atunci cand facem ceva. Poate pana acum iti era usor sa socializezi iar acum parca te balbaiesti, te impiedici in ganduri. E foarte normal sa fie asa, acum, la varsta pe care o ai. Eu am 14 ani dar stiu ca si eu acum o luna, doua am fost la fel. Da, devi rebel( de ce?), pentru ca acum, cand esti emotionat si introvertit nu stii unde sa te refugiezi de '' rusinea'' pe care uneori o produci si consideri ca rebelitatea iti va deschide o usa si astfel vei putea iesi din cotidian. Nu e asa! Cand esti adolescent iti formezi un caracter pe care il vei avea toata viata de atunci in colo. De aceea trebuie sa fii atent pe cine RANESTI cu aceasta ignoranta pe care o ai.
Vrei prieteni pentru ca doar asa poti exersa sa iti formezi caracterul. Eu iti recomand sa iti vezi de invatatura ta pentru ca doar asa restul oamenilor vor vrea sa-ti fie prieteni, iar daca tu vei accepta sa le fii prieten veti incepe o noua poveste. Fii destept si fii tu floarea la care vin albinele, nu fi albina care merge si cauta flori!
Bafta!