| bleakk a întrebat:

Sunt cam in deriva de ceva vreme.Nu ma mai pot concentra, nu mai pot face nimic bine si nici chef de "viata" nu prea mai am din cauza ca nu-mi gasesc asa zisa vocatia.Sunt clasa 11-a si mai am 1 an jumate si trebuie sa ma gandesc ce urmez pe mai departe, sa-mi aleg acele 2-3 materii care trebuies cpentru admitere/facultate si sa ma axez doar pe ele, restul doar pentru cultura generala.Dar inca nu mi-am dat seama.Voi cum ati procedat? Eu am si frica in mine de a nu reusi si dezamagi.

1 răspuns:
| Dragu_Lidia_1996 a răspuns:

Incearca sa te gandesti in primul rand ce materii iti plac.Esti de abia a 11-a mai ai timp sa te gandesti. Daca nu stii ce materii iti plac cel mai mult intreaba-ti colegii sau parintii la ce materie au observat ei ca te remarci mai mult fata de celelate.Incearca sa nu te mai gandesti foarte mult la asta si axeaza-te mai mult pe invatat. Poti sa te gandesti la materii si facultate si in vacante.