| Ald527893 a întrebat:

Sunt clasa a 10 a la liceu sportiv.De curand, m-am gandit si as vrea sa ma intorc la ideea mea inca din clasa a 8 a,cand am decis sa merg pe liceul de arte.Din punctul meu de vedere, consider ca liceul de arte ma ajuta mult pentru ca imi place desenul si am talent in asa ceva.
Intrebarea mea este, ce trebuie sa fac ca sa ma transfer de la liceu sportiv la liceu de arte?
Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Sa suni la secretariatul liceului de arte, si sa intrebi cand e perioada de transfer, conditiile, ce examene de diferenta vei da.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Inainte de inceperea anului scolar se pot face aceste transferuri dar la tine, fiindca este un liceu de arta se pregateste din timp bibliografia specifica artei respective, se face un portofoliu ca sa-i arati directorului ca esti exceptional de talentat la desen si ca poti sustine examenele de diferenta, la materiile de: istoria artei, desen plastic, desen tehnic samd.

Din cate mai stiu eu, daca clasele sunt deja ocupate la maxim. directorul licuelui are dreptul legal sa refuze transferul.

Dar trebuie sa mergi sa vorbesti cu Directorul liceului unde doresti sa te transferi sa vezi conditiile impuse de liceu si de Ministerul Invatamantului.