| Ana789123 a întrebat:

Sunt clasa a X-a. Ma pot transfera de la filologie la mate-info in vacanta intersemestriala? Ce diferente dau?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca schimbi profilul te poti transfera doar in vacanta de vara.
Dai diferente la materiile obligatorii ce s-au facut la mate-info si tu nu le-ai facut la filologie. Tu stii ce-ai facut la filologie, te interesezi ce s-au facut la mate-info si le compari.

| Ana789123 explică (pentru Ioandelasal):

Am cautat informatii si am gasit regulamentul pentru Transferul intersemestrial. Scrie doar ca diferentele sunt cele pe care trebuie sa le dau. Nu zice nimic de faptul ca nu ma pot transfera de la un profil la altul. poate sa depinda si de unitatea de invatamant?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ana789123):

Aceasta prevedere este in Regulamentul-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, in vigoare din acest an scolar, citez:
"(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau specializării se efectuează în perioada vacanţei de vară.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."