| anonim_4396 a întrebat:

Sunt cu moralul la pamant. Cand am nevoie parca toata lumea dispare si ma simt foarte singura si nesuferita. Am nevoie de un prieten al meu si am nevoie ca lumea sa ma placa. De ce sunt marginalizata? De ce ma simt asa de rau? Erau momente in care parca eram numai eu in centrul atentiei din tot liceul si ma laudau si oamenii pe care nu ii cunosteam, acum sunt un alt val in ocean.

Răspuns Câştigător
| Alexaaxc a răspuns:

De ce sa te simti singura si nsuferita? E momentul adevarului in care vezi ce oameni sunt langa tine in momentele esentiale si cine e langa tine doar pentru ca esti/erai populara in liceu.
De ce sa ai nevoie ca lumea sa te placa, de ce e nevoie sa fii falsa, sa afisezi o fatada? Cine te place pentru ceea ce esti, aia sunt oamenii de care tu ai nevoie, cei care vor fi acolo atunci cand ai nevoie de o mana intinsa. Sa porti o masca si sa stii ca ei nu te cunosc cu adevarat o sa doara mai tare, merita asta? Nici macar nu o faci pentru tine, o faci pentru ei.
Nu e greu sa gasesti prieteni sau sa legi legaturi, timpul e cel care le face de durata si le testeaza. Ai pasiuni? Inscrie-te la un club(dans, muzica, orice iti place tie). Acolo ii gasesti pe cei ce au in comun un lucru important cu tine: un hobby. Spune-le parintilor tai ce simti, ei sunt persoanele care te iubesc cei mai multi si care ar da si lumea peste cap ca sa iti fie bine.
Uita-te in jurul tau, poti "mirosi" persoanele si sa le citetsi intentiile, incepe sa cunosti colegii pe care i-ai ignorat pana acum, acorda-le o sansa persoanelor cu care nu ai vorbit niciodata, nu stii niciodata ce pierzi.
Pentru ce te apreciau si te laudau inainte? Pentru frumusete si cat de sociabila esti? Zambeste, radiaza, arata-le cat de puternica esti si cat de bine te simti in pielea ta, sa te invidieze pentru ca debordezi de incredere! Nu afisa slabiciune, nu merita. Te apreciau pentru inteligenta? Fii pe val si zambeste iar, traiesti cei mai frumosi ani din viata, cei de liceu, perioada asta nu se mai intoarce, profita de ea!
Daca vrei poti apela la ajutor specializat, psihologul scolii, o persoana care poate privi lucrurile obiectiv, dar apeleaza la familia ta, ei te vor ajuta sa te ridici, sustinerea lor inseamna tot.
Hai ca poti, asta e un moment, regaseste persoana care erai, autostimuleaza-te ca pana la urma ce e al tau e acolo si e pastrat bine. Ai putin curaj, pana la urma tu etsi singura care va decide daca poti schimba ceva, Pe scurt: tu esti singura care te poate ajuta.
Paste fericit si mult succes!

7 răspunsuri:
| sophieLY a răspuns:

Si eu am momente din astea, toti avem. Lasa-mi id tau in privat si vorbim mai multe pe mess, daca vrei.

| Iubibilăă a răspuns:

Nu spune asta despre tine.
Incearca sa fi sociabila si sa iti faci prieteni multi.
Trebuie sa ai mereu zambetul pe fata.
O seara placuta.

| andreeadenisa22 a răspuns:

Incearca sa treci peste asta, gaseste-ti un prieten care sa te asculte, caruia sa-i pese de problemele tale, eu pana in clasa a5-a nici macar nu am fost bagata in seama de colegi, acasa, parca toti se purtau urat cu mine, dar uite ca am trecut peste asta, si in continuare am aceasta frica "daca o voi lua de la inceput...", " daca voi fi din nou in plus pe aceasta lume...", dar incerc sa trec peste asta, si incerc sa-mi caut cati mai multi prieteni, cat am ocazia, din toti acestia poate unul va ramane langa mine la greu. Daca vrei, putem tine legatura, nu sunt genul de persoana care sa rada de problemele celorlalti si nici sa-si bata joc de ei.

| StefanCristi55 a răspuns:

Poate ca ti-ai cam luat-o in cap" de atunci, cand erai centrul atentiei si ai incetat sa-i mai dai interes reputatiei tale.Sincer,si eu am patit ceva asemanator

| Anca1618 a răspuns:

In ziua de azi nu mai gasesti un prieten adevarat! Iti spun asta din propria experienta..toata lumea are nevoie de tine doar atunci cand le esti de folos, pe urma te uita..ar trebui sa te obisnuiesti cu asta.