| KindKid17 a întrebat:

Sunt deprimat... Nu stiu ce sa fac. Fata de care-mi place si-a inchis contul de facebook..eu o plac de 3 ani.(NU GLUMESC!) Si.e la alt liceu din oras.ea e in clasa a10a si eu a9a..nu stiu cum as putea sa o fac sa ma placa din nou..inainte..ne placeam..se vedea.dar dupa ce-a trecut vara asta..nefacand nimic cu ea. s.a uitat totul sad Ajutati-ma sa o recastig cumva! FUNDA

Răspuns Câştigător
| Ancient a răspuns:

Te-am găsit. Ţi-am trimis mesaj pe fb

37 răspunsuri:
| Satango a răspuns:

Du-te la ea la liceu, fii atent când iese şi du-te pe lângă ea, te prefaci ca şi când v-aţi întâlnit din întâmplare. O întrebi ce mai face, o inviţi la un suc, de aici totul va înflori. Baftă!

| KindKid17 explică (pentru Satango):

Pff.daca-ar fi asa usor.Dar nu e! Nu am cum sa ma. ntalnesc cu ea..vine cu masina pana acasa..si. nu am cum..decat in week-end.dar mi-e rusine sa vorbesc cu ea..cica s.o tratez cu indiferenta..sa vad daca simte ceva.dar eu vad ca a trecut ce-a fost intre noi 2. si mi.e ciuda..inima amara o am.

| Satango a răspuns (pentru KindKid17):

Fă rost de numărul ei, încearcă să comunici cu ea într-un anumit mod. Trebuie să fie o cale. Lasă timiditatea, doar dacă vei face astfel de lucruri vei scăpa de ea. Doar eşti băiat! Luptă pentru ceea ce-ţi doreşti.

| KindKid17 explică (pentru Satango):

De curiozitate..esti fata sau baiat? Conteaza cine a spus cuvintele astea. sad Si da...voi face rost de nr ei de tel.dar mi-e rusine.

| Satango a răspuns (pentru KindKid17):

Sunt fată.

| KindKid17 explică (pentru Satango):

Si crezi c-as mai avea vreo sansa cu ea? Acuma. doar se mai uita la mine pe furiș din cand in cand..asa am prins-o ..si da. mă intrebase cum e la mate info..ca sunt a9a si mna. m-a intrebat cum e. daca e greu.ce zici ..mai am sansa cu ea?

| Satango a răspuns (pentru KindKid17):

Atâta timp cât lupţi pentru a avea o relaţie cu ea, da. Încearcă să treci peste acestă timiditate, din cauza aceasta poţi s-o pierzi foarte uşor. Cum vrei să-şi dea seama că-ţi pasă de ea dacă nu-i demonstrezi?

| KindKid17 explică (pentru Satango):

Poate prin prezenta mea in preajma ei?

| Satango a răspuns (pentru KindKid17):

Da. Acum că îţi este mai greu să fi lângă ea, încearcă s-o iei mai uşor, poţi să începi tot din mediul virtual sau cum ţi-am spus, la telefon.

| many404 a răspuns:

Salut,Ceea ce ai patit am patit si eu de varsta ta, ceea ce ti.ai creat despre fata respectiva ii doar in mintea,ii doar o iubire platonica,ai sa vezi cand ai s-o cunosti cu adevarat ai sa fii dezamagit ca ea nu se ridica la asteptarile tale, ceea ce te sfatuiesc e sa intrerupi orice fel de socializare cu ea pe fb sau face to face, si incearca sa cunosti fete exact cum iti place tie, iti va fi greu stiu cum ii, daca vrei pot sa te ghidez eu. Succes!

| KindKid17 explică (pentru many404):

Mersi frate! Poate ai dreptate in ceea ce zici. as vrea sa o fac sa ma placa..nu s.o abandonez. dar daca e mai bine...atunci asa am sa fac.

| many404 a răspuns:

Nu mai te stresa cu ea sa vorbesti pe fb,incearca sa iesi cu un prieten bun si sa cunosti fete oriunde, pe fb nu.ti recomand chiar daca e mai usor si poti lua nr., ocupati timpul cu in hobby, vei cunoaste oameni care au lucruri in comun cu tine, traiesteti viata nu mai te stresa iti vei face singur rau

| Ancient a răspuns:

Stai liniştit, îşi va deschide rapid contul de facebook. Fetele nu rezistă fără facebook, e al doilea lucru cel mai important după oxigen pentru ele.

Bagă-te în seamă cu ea pe facebook. Salut-o, întreab-o ce a mai făcut, care mai e viaţa ei. Apoi dezvoltă subiectele. Foloseşte-te de ce îţi răspunde şi crează un dialog plăcut. De exemplu întreab-o de ce şia închis contul de facebook.

Doar apropie-te de ea, nu e atât de greu. După ce a devenit o rutină să vorbiţi pe facebook, încearcă să ieşiţi prin oraş.

| KindKid17 explică (pentru Ancient):

Pai asta-noapte si-a deschis contul inapoi.dar acum 1 ora si l-a inchis din nou sad Si nici n-am apucat sa vorbesc cu ea. E deprimant. Serios. nu stiu cum sa dau de ea. Cand o vad. mi-e frica sa nu ma fac de ras in fata ei. cand vorbesc cu ea. ma pierd cu firea efectiv..si nu stiu ce sa fac. ajuta-ma pls sad

| Ancient a răspuns (pentru KindKid17):

Când aveam vreo 15 ani am trecut exact prin ceea ce treci şi tu. Probabil suferi de ''oneitis''. Tipa aceea a început să îţi placă atât de tare încât tu ai pus-o pe un piedestal să nu mai ajungă nimeni la ea. Crezi că ea e aleasa, că nu mai e nicio fată ca ea, crezi că odată cu pierderea ei, vei pierde o parte din tine.
Îţi e frică şi să deschizi gura, să nu cumva să spui ceva tâmpit şi să faci o impresie proastă sau să nu te mai placă. Deci preferi să o eviţi, să nu ai contact cu ea faţă în faţă. Îţi e mai uşor să comunici cu ea ascuns în spatele monitorului.

Dar să îţi spun un lucru, exact asta te va face să o pierzi.

Fă ce ţi-am spus.
Ia legătura cu ea la început pe facebook, când îşi va reactiva contul. Fii degajat, vorbeşte cu ea ca şi cu un alt amic.

Apoi ia-ţi inima în dinţi şi vorbeşte-i faţă în faţă. Doar la început e greu. Primele 2-3 ori sunt cele mai grele, apoi totul devine uşor.

Când îşi redeschide contul, întreab-o de ce şi l-a închis. Aşa vei arăta că îţi pasă într-o oarecare măsură. Vezi dacă are vreo problemă şi ajut-o. Vorbeşte cu ea.

Asta e cheia, fii bărbat şi vorbeşte cu ea.
Ai aşteptat 3 ani de zile, vrei ca toate acele zile pierdute să fie irosite în van? Harden the fk up, e o fată. Vorbeşte cu ea, nu o să mori. O să te placă.

| KindKid17 explică (pentru Ancient):

Deci.ce ai zis tu acolo sus..fix problema asta o am. sad Dar ea m-a placut. si asta pentru ca se vedea clar dupa comportament.dar din vara asta. nu mai era la fel. de asta vreau sa o recuceresc.dar mi-e frica sa vorbesc cu ea. pentru ca ma pierd cu firea. si iese urat sad

| Satango a răspuns (pentru Ancient):

''..., e o fată.'' Cu câtă simplitate o spui. Poate fi cel mai complicat lucru uneori, fata/femeia.

| Ancient a răspuns (pentru KindKid17):

Tocmai de aia ţi-am sugerat să vorbeşti cu ea întâi pe facebook. Acolo nu ai cum să te pierzi.

Apoi când vrei să vorbeşti cu ea faţă în faţă, evită să fiţi singuri. Spune-i să îşi aducă o amică, tu adu-ţi un amic şi ieşiţi în grup.
Te va ajuta să nu mai fii timorat, amicul tău te poate sprijini moral şi să îţi trimită energii pozitive.

Când vorbeşti cu ea, nu te gândi că vorbeşti cu fata visurilor tale. E un simplu om, la fel ca şi tine.
Ţie poate îţi e frică să vorbeşti cu ea iar ea îţi răspunde de pe WC.
Fii degajat omule. Nu o să mori.

Nu iese urât, e doar în mintea ta. Aşa cum vorbeşti cu mine poţi vorbi şi cu ea.

Din punctul meu de vedere, ar trebui să îţi fie mai frică să vorbeşti cu mine decât cu ea.
Dar uite, ai reuşit să îmi răspunzi mie, felicitări. Acum nu mai e nicio îndoială că poţi vorbi şi cu fata aia.

| Ancient a răspuns (pentru Satango):

Sunt conştient de asta, dar pe el nu îl ajută, nu?

E doar o fată.

| Satango a răspuns (pentru Ancient):

Eeeh, situaţia se poate complica. Nu ştiu cât de stabilă poate fi acea relaţie, mă-ndoiesc să se cunoască între ei cu adevărat.

| KindKid17 explică (pentru Ancient):

Voi incerca sa fac cum ai zis tu. Dar acum citeam pe net de sunt asa. si. am tulburari de anxietate. acolo scria fix ce probleme am eu. si nu stiu ce sa fac. anxietatea e ceva rau.mie mi s-a creat tulburarea asta din cauza scolii. toti ma luau in ras..si radeau de mine la sport. in ore. ma bateau unii. si profiilor nu le pasa. Daca as putea sa-ti povestesc mai multe...

| KindKid17 explică (pentru Satango):

Cum sa nu ma cunosc cu ea?!? I-am daruit flori de 8 martie. si mi-a zis sa stau langa ea pe canapea la un film. atunci eram cu un grup de tineri.

| Ancient a răspuns (pentru KindKid17):

Dă-mi un mesaj în privat şi povesteşte-mi tot ce ai nevoie. Te voi ajuta.

| Satango a răspuns (pentru KindKid17):

Să fiu mai directă... Îţi doreşti o relaţie cu ea, dar nu o cunoşti cu ADEVĂRAT. Persoana pe care o ''iubeşti'' o vei cunoaşte cu adevărat atunci când vei trăi cu ea, când te vei trezi lângă ea, când vei petrece mult timp cu ea! Atunci fără să vrea va îndepărta măştile pe care majoritatea, poate nu din proprie iniţiativă, le purtăm.

| KindKid17 explică (pentru Ancient):

Zi-mi facebook-ul tau ca sa te contactez happy

| KindKid17 explică (pentru Satango):

Aha..pai nu am cum s-o cunosc cu adevarat. Dar eu incerc sa ma bag cu ea in seama..si nu reusesc..sunt prea bleg. sad

| Satango a răspuns (pentru KindKid17):

Ai să reuşeşti, ţine cont de ceea ce spune Ancient. Totuşi e băiat, poate percepi altfel.

| KindKid17 explică (pentru Satango):

Ancient a trecut prin ce trec si eu acum. sfaturile lui sunt vitale. Am avut noroc ca voi mi-ati raspuns si-mi acordati timp. Dar nu stiu cui sa.i dau funda sad

| Satango a răspuns (pentru KindKid17):

Funda nu are importanţă pentru mine. Atâta timp cât consideri că te-am ajutat cât de cât, asta mă face mulţumită. În plus, consider că Ancient a fost mai concret.

| Ancient a răspuns (pentru KindKid17):

Am încercat să îţi las fb-ul meu printr-un mesaj dar statutul de junior nu-mi permite să trimit mesaje private aici.

Nu cred că e o idee bună să-mi las facebook-ul aici, la câţi ciudaţi sunt, încearcă să îmi povesteşti aici ce ai nevoie.

Cât despre fundă, mi se cam rupe de chestiile de genul, acordă-i funda lui Ekanta pentru timpul acordat.

| KindKid17 explică (pentru Ancient):

Iti voi da FB-ul meu : Hunter Respawn (E un cont pentru jocuri de-al meu) Cu o poza de joc cu cap de iepure! Daca ma gasesti. te rog sa spui aici! Acolo voi spune pe larg tot ce ma apasa pe suflet. crede.ma. am multe de spus sad

| Ancient a răspuns (pentru Ancient):

Sau modifică-ţi chestia aia de la setări şi lasă toţi membrii să îţi dea mesaje, să îţi pot lăsa facebook-ul

| KindKid17 explică (pentru Satango):

Totusi. Ancient spune sa-ti dau tie funda. chiar daca nu reprezinta ceva folositor. ti.o dau tie happy Si da. m.ai ajutat mult azi! Sper ca ma vei ajuta si in continuare. daca te uiti la intrebarile mele. toate se leaga de fata aia. si intrebarile de acum 2 ani. Uitati-va. Tu si Ancient

| Satango a răspuns (pentru KindKid17):

Aşa ţi-a spus? Unde? Viclean mic ce e.hee hee

| KindKid17 explică (pentru Ancient):

Stai asa. Acolo iti voi zice facebook-ul meu principal

| KindKid17 explică (pentru Satango):

Faceti cunostiita. poate va merge laughing)

| KindKid17 explică (pentru Ancient):

Am intrebat-o de ce si-a inchis fb-ul si a dat doar seen... imi pierd timpul cu ea... mi-am dat seama.

| Ancient a răspuns (pentru KindKid17):

Te-am găsit. Ţi-am trimis mesaj pe fb