| Samariteanul a întrebat:

Sunt disperat, nu stiu cum sa-mi organizez timpul ca sa invat pentru facultate...nu-mi pierd timpul prin oras la tv sau pe pc,ci citesc,invat pentru scoala, fac sport si totusi nu-mi ajunge timpul... ajutor

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O ora juma de sport pe zi iti ajunge apoi te ocupi de studii si nu ai probleme

| Mayar a răspuns:

Ar trebui sa ai un timp de jumate de ora cel putin care care te relaxezi si te destinzi, gen razi - vizionand videoclipuri amuzante, asculti melodiile tale preferate, te joci cu pisica/cainele - adica actiuni care nu sunt dinamice si nu te solicita in vreun fel, ci te relaxeaza. Daca nu, incearca sa dormi o ora sau o ora jumate dupa-masa ca sa fii cu mintea mai limpede si sa ai randament mai mare.

| Donsavas a răspuns:

Invata sa ti rezumi din ce citesti,sa înveți esențialul și dacă ai mai multe examene si esti in criza de timp,sa înveți puțin din fiecare,nu la unu,două si sa le ignori pe restul. Ia le pe rând si invata macar puțin,stii ce zic? Cand ajungi la un examen sa stii puțin din toate,sa iei MACAR de trecere, ca după e mai greu pe datorie(in restante). Fa sport doar cand simti nevoia, nu te forta, relaxează te mai mult si alege un program mai simplu. Inloc de activitate fizica zilnică, alege să lucrezi de 2 3 ori pe saptamana. Asa nu ti epuizezi corpul, care de la prea mult consum energetic, va avea nevoie de somn si va fi fără chef de invatat.

| eckblume a răspuns:

Ai scapat de o sesiune, iar pana la cea din vara mai e.
Relaxeaza-te inainte daca vrei sa inveti/sa faci ceva util. Cu stres nu faci decat sa-ti inveti organismul sa fie agitat tot timpul.
Daca ai seminarii unde se pun intrebari (in special pentru puncte), cauta si citeste despre materia respectiva/capitolul urmator. Daca v-a dat bibliografia citeste din cartile respective sa fii pregatit pentru ore.

Dupa ce ti-ai facut toate activitatile si esti linistit ia cartile si subliniaza-ti ideile interesante/importante, apoi scrie-ti notite pe un caiet.
Probabil ai incarcat orarul, ai pauze, ajungi tarziu acasa si de aceea ai impresia ca timpul zboara. Fii mai calm/fara stres. Toti studentii au avut probleme cu gestionarea timpului la un moment dat.

| AnonimaFaraNume69 a răspuns:

Ce program ai?