| Andandut a întrebat:

Sunt foarte suparata, stresata in ultimul timp din cauza ca am mai pus pe mine cateva kg in plus si nu mai am ambitia pe care o aveam odata de a slabi.Cand eram mai micuta aveam o ambitie de a slabi foarte mare,mancam sanatos,faceam sport.
Dar acum totul s-a dat peste cap, odata cu trecerea anilor m-am mai prostit, am ramas fara strop de ambitie si mananc ce-mi pofteste inimioara. Sincer ma cam urasc,ma simt dezgustata de mine, pentru ca mereu cand ma enervez ma refugiez in mancare,dulciuri.Ele ma calmeaza.
Sunt suparata pe mine ca am ajuns asa si totusi nu am ambitia de a face ceva. Ma simt slabita psihic,nu am putere sa ma controlez. Pana si prietenul meu ma priveste urat, chiar daca nu-mi zice in fata ca m-am ingrasat prea mult, eu simt ca pe el il deranjeaza. Il am pe prietenul meu ca motivatie de a slabi,vreau sa arat bine pentru el si totusi nu reusesc sa duc acest plan pana la final. Daca incep sa mananc sanatos, imediat cand ma apuca nervii sau stresul, renunt la mancatul sanatos si ma refugiez in dulciuri.
As avea nevoie de un sfat. Cum sa ma opresc din toate astea? Vreau sa ma opresc, vreau sa fiu prietena cu mine, sa ma ajut si sa nu-mi mai fac rau singura.
Mi-e frica sa nu-mi pierd prietenul din cauza greutatii mele, cand m-a cunoscut eram slaba.Pe parcurs m-am ingrasat...
Ma simt foarte neputincioasa si gandesc foarte negativ, uneori ma gandesc ca daca nu mai voi putea slabi niciodata.....nu am deloc incredere in mine acum.Si cand ma gandesc ca in trecut aveam atata ambitie de a ma mentine in forma.sad

Răspuns Câştigător
| bObby123 a răspuns:

Cine nu are habar cum sa slabesti iti va spune sa faci abdomene, genoflexiuni si alte din astea. nu e deloc asa
Eu cand eram mai mic 13 ani, cantaream 80 kg am ajuns la 58 de kg printr-o dieta pe care nu o recomant. eu practic faceam foamea stateam nemancat cate o zi so a doua zi abia mancam cate putin, ajunsesem un anemic dar am slabit, imi placea sa ma uit in oglinda dupa ce am slabit ce sa mai. apoi dupa vreo 4 ani am inceput iar sa iau in greutate, dar de data asta m-am dus la sala si am inceput sa fac muschi, acum imi e si mai drag sa ma uit in oglindabig grin
Eu iti recomand sa incerci pe cat posibil sa mananci mancaruri sanatoase, fara grasimi si prea multe prajeli, si sa te duci la o sala de fitness. Daca te ti de sport odata ce ai slabit poti sa manaci tot ce iti doreste inimioara si nu vei mai lua in greutate.
Daca te duci la sala de fitness iti recomand sa il intrebi pe instructoru de acolo ce sa manaci si ce sa nu, el e mai in masura decat noi sa iti dea cele mai bune sfaturi pentru a slabi!
Sper ca am fost de ajutor, Succes la slabit!

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU la "Dragoste si Sex"!

NU mai posta aiurea la alte categorii, doar pe motivul că ar fi mai vizualizate, deoarece ÎNCALCI Regulamentul TPU şi ţi se poate SUSPENDA contul!

Toate cele bune.

| Andandut explică (pentru bursuc001):

Tu nu vezi ca am vorbit si despre dragoste, despre pretenul meu mai exact?
Aici am simtit sa postez, de unde stii tu ca am mers pe principiul ca aici intrebarile sunt mai vizualizate? Si la categoriile: adoloscenti, sanatate, familie si relatii intrebarile vad ca sunt la fel de vizualizate.Deci nu am mers pe acest principiu. Nu-si avea rostul comentariul tau!

| Andandut explică (pentru bursuc001):

Prietenul*

| bursuc001 a răspuns (pentru Andandut):

După ce că ai GREŞIT, mai şi "comentezi"...

Conţinutul întrebării tale se referă la faptul că te-ai îngrăşat şi nu ai ambiţie pentru a slăbii - asta este ESENŢA postării tale!
Vezi şi întrebarea : "As avea nevoie de un sfat. Cum sa ma opresc din toate astea? Vreau sa ma opresc, vreau sa fiu prietena cu mine, sa ma ajut si sa nu-mi mai fac rau singura."

Faptul că l-ai menţionat şi pe prietenul tău NU are legătură cu o "problemă" în dragoste şi nici cu o "problemă" sexuală!

Deci, postarea respectivă NU are ce căuta la "Dragoste & Sex"!

ÎNVAŢĂ să încadrezi CORECT o întrebare, apoi citeşte şi RESPECTĂ Regulamentul!

Pentru mai multe informaţii vezi Regulamentul şi "Întrebări Frecvente" la linkul :
http://www.tpu.ro/termeni-si-conditii
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

Ca să NU mai precizez că, mai ai numeroase postări la categorie greşită...

Deci, "comentariul"/avertismentul meu ARE rost, pe când comentariul tău este neavenit!

Pe viitor, te rog să postezi la categoria corectă.

O zi frumoasă.

| Raiiiisa a răspuns:

Probleme cu greutatea am avut si eu.Eu eram foarte slabuta incat toata lumea imi spunea asta, si nu stiam ce sa fac sa mai fac ca sa pun putin in greutate..Am inceput sa mananc fara masura, chiar daca nu imi era foame.Cand mi-am dat seama ca ce faceam nu era bine a fost cam tarziu, deoarece nici macar eu nu eram multumita de ceea ce vedeam in oglinda.Nu mai suportam starea in care ma aflam, m-am ambitionat foarte tare pentru ca imi doream sa slabesc, si am inceput cu sportul si sa nu mananc prea mult dupa ora 6. A fost o lupta cu mine insumi de cateva luni bune pana am ajuns unde imi doream de fapt. Chiar daca a fost greu, intr-un final am ajuns sa arat asa cum imi doream si in primul rand sa ma simt bine in pielea mea.
Daca tu iti doresti un lucru, doar tu te poti ambitiona ca sa ajungi unde iti doresti, iar daca vrei totusi sa faci o schimbare nu ar trebui sa o faci pentru prietenul tau, ci pentru ca tu sa te simti bine si tu sa fiimultumita de tine!

| CherNadya a răspuns:

Nu fi asa neincrezatoare! Daca doresti neaparat sa slabesti, rununta putin la dulciuri si mancaruri grase, fa putin sport si dupa ce vei reusi sa slabesti kg dorite poti sa incep din nou papa dulce( dar cu masura, nu in exces).Nu-ti mai fa atatea griji, oricum cred ca esti simpatica si asa cum esti! Nu uita ca fiecare este special!

| AlexOne5 a răspuns:

Stii tu poti slabi trage de tine si mananca legume daca te enervezi ia un ursulet ceva in brate si spune-i ce te supara te va intelege(normal). si fa mult sport de ex: streking, abdomene, genoflexiuni! Bafta