| MihaelaPatricia a întrebat:

Sunt foarte trista.Am toate mediile de 10 in afara la fizica am un 6, un 8 si un 7.Si la mate am un 6, un 8 si un 6 in teza.Lucrez mult, ma consum si fara rezultatcrying(. Altii nu depun nici un efort si iau note mari.Eu de ce nu pot? Ma consum foarte tare, plang, ma enervez.Nu am prieteni pe care sa ma bazez, consider ca nu am nimic.Nu imi gasesc motivatia nicaieri.Cum pot rezolva aceasta problema? Sunt singura in aceasta situatie? Plsss?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa accepti ca nu poti sa ai tot 10, se mai intampla si note mai mici. Stiu colegi care aveau tot 10, mai luau si ei cate un 6 o data pe an...acum sunt medici rezidenti, tot au ajuns sus. Notele nu reflecta decat o evaluare subiectiva a unui profesor si nivelul tau de cunostinte dintr-o perioada. Nu cred ca trebuie sa te bazezi pe altii ci sa te bazezi pe tine, sa stii ca tu vei da examenele viitoare si nu prietenii tai, ca vorbim de examene scrise sau orale, interviuri de job etc toate testele vietii le vei da TU si nu cei din jur. Nu te supara asa tare ca nu iti iasa cine stie ce medie, tu esti capabila daca ai la restul tot 10, vei ajunge sus daca te vei stradui in continuare. Nu te gandi ce eforturi depun altii pentru a lua note ci gandeste-te la efortul tau si la ce trebuie sa faci de acum inainte. Nu te mai raporta atata la altii ci la tine. Nu mai pune notele asa de mult la suflet, tot vei reusi sa performezi bine daca esti hotarata sa ajungi cat mai sus.

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Fii mai atentă, nici stresul nu te ajută.

Răspuns utilizator avertizat