| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa 8 mai am cel putin o luna sa invat la mate si romana.
Dupa cu mi-am calculat media pe 5-8 imi este 8.32 aprox, mie foarte frica si nu pot sa invata ca imi sta capul numa la electronice ( pc tv telefon) si nici atunci cand nu stau cu ele la gand merg afara si uit sa invat. Cea mai mare temere e ca nu ajung la liceu respectiv care-l vreau. Dati-mi niste sfaturi si apropo la limbi straine sunt bata.
Va rog din suflet sa-mi spuneti la examene cum o fost anul trecut ati avut temeri si din cauza emotilor ati gresit?
Avem un profesor de mate care nu ne invata deloc de pe cls 5 si acum ca suntem aproape de examen isi continua lectia si ne zice " copii de ce nati invatat cand vam predat" problema este ca ne explica o data la lectie pe an iar niciun copill din cls nu intelege si copii aceia de nota 7_8 au mers la meditati ca nu ne invata.
In 30 Mai luna asta examen franceza, 2 iunie engleza, 25 iunie romana 27 iunie romana
Timpul zoboara si ma distruge incet cu incet stiti senzatia
Astept cele mai bune raspunsuri in legatura cu asta! 1

3 răspunsuri:
| Disharmony a răspuns:

Nu ştiu cât de mult mai poţi recupera într-o lună tot ce-ai pierdut în ultimii 4 ani, însă nu e nici prea târziu să începi să te pregăteşti. Tot ce trebuie să faci e să exersezi, căci doar prin muncă poţi reuşi la un examen. Ia şi fă multe exerciţii din culegerile de matematică şi română pe care le ai, teste, examene care s-au dat în anii trecuţi, simulări care s-au dat, tot ce-ţi pică în mână. Dacă dai peste ceva ce nu ştii, caută în manual, în memoratoare, în orice culegere care te poate ajuta să te lămureşti. Să nu sari niciodată peste ce nu înţelegi.
Tu doar exersează zilnic, cel puţin două ore, şi-o să ai rezultate cât de cât bune. Nu trebuie să stai în casă toată ziua, să toceşti ore în şir, că n-are rost. Îţi faci temele, faci şi ceva suplimentar pentru examene, iar apoi poţi liniştit să faci orice altceva.

Nu mai amâna nimic, începe de azi să faci, că trece timpul şi-o să te trezeşti în ultima săptămână speriat, dându-ţi seama că nu eşti pregătit deloc.

| OMGisBrainiac a răspuns:

Eu am facut teste, am facut simularea, si cam ce nota iei acolo aia o iei si in examen, daca crezi ca aia este prea mica ar trebui sa te pui pe carte... si eu am avut aceeasi problema.
Emotii? Pentru ce, imi era putin frica dar ma gandeam ca daca am luat nota X la simulare de ce sa imi fie frica?
Bafta, oricum mie si daca luam 1 imi iesea o medie de 5-6 si puteam intra la un liceu bunicelhappy

| RoseEvans a răspuns:

Buna, presupun ca si tie ti-e frica sa nu ajungi in zona industriala. Si eu eram asa anul trecut media mea pe 5-8 fiind de 8.50 si nici nu prea imi ardea de invatat. In cele din urma a inceput sa mai pun mana pe carti abia pe la jumatatea semestrului 2. Daca principalul obiectiv al tau este sa nu ajungi in zona industriala intereseaza-te daca in orasul tau nu este vreun liceu unde este profil de blingv spaniola deoarece la examen nivelul este de A1 iar in a 9-a o luati de la inceput plus ca este o limba destul de usora iar concurenta nu prea exista de regula este si daca ai noroc proba scrisa va fi grila (asa a fost anul trecut).
Daca nu este iti sugerez sa incerci sa te axezi pe teorie si sa incerci sa faci niste teste din culegerile care se tot scot. Eu sincer am invatat genurile si speciile mai mult facand teste decat tocind. La mate de asemenea inveti toate formulele prin practica (cel putin le geometri la algebra unele subiecte mi-au ramas imposibil de rezolvat si in zilele noastre).
Anul trecut sincer nu mi s-a parut chiar asa greu cu toate ca la romana imi picase fix ce nu prea stiam sa fac. Ideea este sa te tii tare si daca nu stii sa incerci sa improvizezi, sa nu te panichezi. Oricum ar fi inearca sa scrii ceva pentru ca nu ai ce pierde acolo orice sutime in plus conteaza.
La mate de asemenea am avut probleme si nu cred ca am reusit sa termin vreo problema in toatalitate, totusi acolo chiar daca nu stii sa faci in intregime cerinta totusi daca stii sa calculezi un volum ceva, il faci. Cum am zis fiecare sutime conteaza.
Nu stiu ce as putea sa iti mai zic dar sper ca ti-am fost de ajutor cat de cat. Daca ai intrebari poti lasa id.