| koko909090 a întrebat:

Sunt in clasa a 12-a, imi doresc sa devin cadru didactic, si vreau sa urmez Facultatea de Litere din Pitesti (specializare romana-engleza), imi poate spune cineva cum este aceasta facultate? Este grea?

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Cu engleza nu știu cum stai, dar la română cred că ai probleme.
Cînd conjuncția „și", în propoziție sau în frază, are rol coordonator, nu poate fi separată de restul textului prin virgulă.
Ex la tine " ...cadru didactic, și..."
Nu e corect!
Dar, acolo unde am procedat eu, este corect pentru că porțiunea „în propoziție sau în frază" are rolul unei porțiuni incidente, care aduce o explicație, (ca o paranteză, dacă vrei), și deci se admite.
Ca și în această ultimă parte a textului meu.
Sănătate!

| Karinakari99 a răspuns:

Si eu vreau sa urmez Literele.Eu am auzit ca este destul de grea, e si normal sa fie asa. Daca este ceea ce iti place si esti buna si gata de munca o sa fie bine.Dar iti dau un sfat:specializare romana-engleza sau engleza-romana este mult prea comuna.Asa ma gandeam si eu la inceput sa aleg specializarea asta, dar m-am convins ca multi si-o aleg, asa ca te sfatuiesc sa alegi engleza + o limba straina la alegere(spaniola, italiana, germana...si ce mai ai pe acolo) chiar daca nu o stii(o sa intri la categoria incepatorilor).Ai mai mult de castigat, crede-ma. Engleza a devenit deja prea comuna si cam toata lumea o stie, ar trebui sa o stii ca pe limba ta materna, citeste carti in limba asta ca sa iti imbogatesti vocabularul.Iti recomand germana, chiar daca e grea, ar putea fi cea mai buna realizare a ta pentru ca e cautata si in plus sunt putin profesori(iti dai seama cate meditatii poti face?).Dar e alegerea ta.Cum spuneam e grea, munceste pentru ce-ti place si o sa fie bine, o sa te simti implinita.Bafta!