| fgmijpb a întrebat:

Sunt in clasa a VIII-a si am lucrat si am invatat constant in acest an, dar cu toate ca anii trecuti am invatat mai mult, alti colegi de-ai mei au avut rezultate mai bune la simulare, desi probabil au invatat si invata mai putin. Dar, in ultima vreme mama nu ma mai lasa in pace si ma tot pune sa invat foarte mult si nu mai am foarte mult timp liber si mi-e teama ca o s-o dau in bara si la examene cu toate ca lucrez foarte mult. Ce sa fac ca sa am mai multa incredere in mine?

Răspuns Câştigător
| Estheer a răspuns:

Ok, unfortunatly eu sunt cel mai bun exemplu. Cand eram In clasele mici gen a 5 & 6 am învățat foarte bine si media mea generală a fost 10 in clasa a 7 m-am îndrăgostit prima oară ca deh' eram copila si am scăzut mult la învățătura, am avut foarte multe certuri cu ai mei pe tema asta dar pana la urma au trecut peste. In clasa a 8 am început sa învăț mai bine la școala dar nu învățam nimic eu pentru examene doar ce făceam la ore si aia însemna teme copiate ( bineînțeles de la colegii mei ) si deloc nu imi puneam capul la contribuție iar acest fapt a adus la notele de la simulare care au fost NEAȘTEPTATE sau cel putin pentru părinții mei laughing. Matematica - 3.60 Romană - 5.10. Am numere astea in cap ca tatal nostru laughing. In definitiv, mama a luat o efectiv razna iar tata nu imi mai zicea nimic, dar il vedeam ca e dezamăgit. Asa ca m-am pus sa învăț serios, am conștientizat ce consecințe pot urma iar la examene am luat 9.20 romană si 9.85 matematica, am fost cea mai fericita si mândra ca nu mi-am dezamăgit părinții si asa am ajuns si la cel mai bun liceu din județ. Trebuie sa ai încredere in tine, sa iti impui asta, e o autoeducare. Ceea ce nu știu părinții noștri sau nu vor sa înțeleagă e ca la simulări elevii nu își dau interesul intru-totul si multi iau examenele cu note mai mari. O sa stii la examen te asigur, daca lucrezi e imposibil sa nu stii de 8-9. Perioada asta de clasa a 8 e mult mai aglormerata si crede-ma mai bine ieși doar in Weekend vineri si sâmbăta si duminica te pui Iara, mai ai doar 3 luni si după tu o sa fii extaziat de notele tale. Iti urez bafta la examen & believe in yourself

| fgmijpb explică (pentru Estheer):

Mersi de sfat. Am luat si eu rezultate bune. 10 la romana si 9, 80 la mate.

4 răspunsuri:
| AnaRadu a răspuns:

Hei. Bazeaza-te pe ceea ce stii tu si lasa-i pe altii. Mama ta te pune sa inveti cu un scop, ca sa intri acolo unde iti doresti. Nu mai fi asa de stresat si incearca sa te linistesti. Ia acest examen ca pe un test normal si totul o sa fie bine. Nu uita sa te concentrezi si sa faci cat de bine poti si totul va fi bine.
Mult noroc!
A da, PS: despre timpul liber: vei avea destul timp liber dupa pana in clasa a 11a.winking

| iiRadu a răspuns:

Salut,
Am citit intrebarea ta si pare una cam dificila in aceeasi stare am fost si eu.
Dar nu iti face griji fiindca esti stresat din cauza testului, incearca sa gandesti negativ.
Spre exemplu timpul liber studiaza cate un pic mult fiindca daca studiezi mult si nu esti interesant de obiectul respectiv. Iti intra pe o parte si iti este pe cealalta asa ca daca studiezi cate un pic nu are cum sa iti fuga toata idea.
In general trebuie sa te relaxezi nu sa ai incredere in nimic.

| Børgø a răspuns:

Depinde de tine. Nu ne pune pe noi, eu nu te stiu ca sa iti zic ce sa faci. Gandeste-te si sfatuieste-te cu parintii.
Funda? :3