| cripsontyphoon a întrebat:

Sunt intr-o depresie nasoala. Acum stiu ca pe nimeni nu il intereseaza cu adevarat problemele mele, insa orice sfat ar fi binevenit. Parintii se cearta mereu, pe mine nu ma inteleg, prietenii nu ma inteleg si daca am vrut sa vorbesc cu cineva, probabil a ras de mine, iubita nu am si cred ca asta e primcipalul motiv al caderilor mele nervoase. Intr-un cuvant, ma simt singur. Vreun sfat?

Răspuns Câştigător
| AdaDreaMer a răspuns:

1. Odata ce prietenii au ris de tine, ei nu'ti sunt prieteni.
2. Iubita nu e o problema, fiindca sunt o multime de adolescenti fara o a doua jumatate si o duc destul de bine, fete sunt multe, o sa ai cind sa te bucuri de ele.
3. Ceea ce tine de parinti pai sincer nu as putea spune multe fiindca nu stiu cauza certurilor lor. Dar ei ca parinti ar trebui sa evite aceste scene in prezenta ta, indiferent de ce varsta ai avea. Cel putin incearca sa discuti cu ambii sa le explici cit de importanti sunt ei pentru tine si cit de tare te deranjeaza asta. Vorbeste cu ei deschis fara sa'i contrazici, asculta'i ce au de zis apoi vorbeste'le tu.
Asa sunt parintii, nu toti ne inteleg adolescenta)

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Tine minte ca in viata mereu vei fi singur, nimanui nu-i va pasa de problemele tale, decat, eventual, familiei tale.

| Crainstorm20 a răspuns:

Du-te la psiholog! Si vorbeste cu el sespre probleme. :-)
Va si vorbi cu parintii si va discuta cu ei. Si astfel se poate rezolva
problema.

Atentie! Poate sa fie boala psihica! Depresie sau mai bine spus anxietate! Poate duce la ceva mai grav!

Deasemenea vorbeste cu diriginta/dirigintele si spune-i daca ai probleme cu colegii! tongue
Deasemenea poti sa ajungi sa-ti pierzi mintile!
Si aceasta depresie poate sa-ti afecteze performanta la:
Loc de munca
In familie

Bafta! :-)