| LoVe_3491 a întrebat:

Sunt intr-o perioada dificila - criza adolescentina. Pe 14.04.2010, m-am taiat intentionat pentru prima data. Va rog frumos sa nu ma intelegeti gresit! Nu sunt emo si nici o disperata, in cautare de atentie. Chestia este ca, iuebsc un baiat, care nu ma iubeste. Sunt sensibila si plang cam des. Deci, am vrut sa aflu cum se simt persoanele care se taie si am aflat pe pielea mea.
Nu m-a durut, insa m-am simtit prost si i-am spus mamei mele. Nu a avut o reactie placuta, dar m-a iertat. Atunci aveam doar 3 taieturi.
Ieri, 15.04.2010, m-am taiat din nou. Am venit de la scoala si am luat caterul si m-am taiat.
Astazi, am in total 15 taieturi. Nu sunt adanci. Este doar crestata pielea.

Nu stiu ce sa fac, cum sa scap de acest obicei?

Va rog sa nu va faceti o impresie gresita depsre mine, nu sunt emo. Am experimentat si mi-e teama sa nu devina un obicei. Astept ajutor...

Răspuns Câştigător
| Alifie a răspuns:

Nu merita sa faci asemenea gesturi pentru un baiat.Crede.ma! Si eu am trecut prin asta. Aceleasi simptome.Eu-baiatul. Baiatul cu alta fata.La fel am reactionat, chiar cu caterul.Mama nu stie nimic nici acum.Baiatul acum vrea sa fie cu mine.Eu nu mai vreau.Partea proasta la tine este ca a devenit un obicei.Linisteste.te. Cand vrei sa te mai tai repeta. ti in gand " NU MERITA". Si adevarul este ca baiatul ala nu te merita.Il iubesti prea mult de ai ajuns la un asemenea gest.Partea buna in povestea ta este ca mama ta stie si ca ai cum sa discuti cu ea despre asemenea lucruri.Eu nu prea pot sa. i spun orice.Tot ce mai iti zic este ca viata e frumoasa si nu trebuie sa plangem pentru cei care nu ar varsa o lacrima pentru noi!:* Te pup! Ai grija de tine!>big grin

10 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

E destul de grava problema, e un fel de obsesie. Din pacate sau din fericire tu esti singura care poate rezolva astawinking
Dragostea neimpartasita nu e un motiv pentru care sa faci, intre noi fie acum, o sa ai parte de ea tot restul vietii, nimeni nu scapa de eaoh go on
Incearca sa fii mai optimista, sa iesi mai mult prin oras, sa faci activitati care iti plac. Poti trece peste orice atata timp cat ai incredere in tinehappy

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

A devenit deja o dependenta. Din cauza ca nu orice se experimenteaza. Unele lucruri se evita. Criza adolescentina e chestie de rasfat si prea mult timp liber. Exista variante: ori te duci la psiholog, ori iti iei un job part-time si muncesti pana cazi lata. O sa-ti amelioreze mult curiozitatile aiurea si o sa te responzabilizeze.

| Amrita a răspuns:

Buna, Love! :* Te inteleg perfect, am o prietena care a trecut exact prin ce spui tu. Era tot asa, deprimata si trista mereu. Nimeni nu o putea scoate din starea aceea. Pana cand, intr-o zi, indrumata de parinti si de prieteni a mers la psihologul scolii. Asta a ajutat-o extrem de mult. Nu si-a revenit imediat. dar nu se mai taia.Si acum are semnele pe mana.si ii pare rau de ce a facut.Privind inapoi, nu ii vine sa creada ca a fost ea persoana care si-a pus in pericol viata chiar.
Eu te sfatuiesc sa vorbesti cu cineva, sa faci orice iti face placere, uite. poti cumpara un animalut de casa. ori sa te inscrii la un sport care iti place sau tot asa. Incearca sa iesi din starea asta! Nu e bine deloc pentru tine sa fii asa! Te pup.

| Roby67 a răspuns:

Eu iti spun direct chiar daca doare. Tu nu te tai sa te doara pe tine ci te tai ca sa ii doara pe cei care vad ca te-ai taiat. Asta o faci din cauza ca astepti ca cei din jurul tau sa te lase in pace sa faci tot ce vrei tu, chiar daca e vorba de o persoana pe care tu o placi si ea nu, tu te tai ca sa ii fie mila si sa te placa. Eu cunosc multi adolescenti (in special fete), care fac, sau au facut chestea asta si toti au facut din acelasi motiv, ca sa INPRESIONEZE. Gandeste-te putin, cum ar fi daca tu te desfigurezi si nimeni nu ti-ar zice nimic, practic nu i-ar interesa?
Nu te gandesti atunci, pentru ce fac eu asa ceva?
Si degeaba incerci sa ne transmiti ca este numai o experienta, ca nici tu nu crezi.
Ai grija de tine.

| RuXaaNdRRa a răspuns:

Vorbeste cu cineva mai mare dar cel mai bine du-te la psiholog o sa te ajute sa treci peste aecasta etapa nu astepta prea mult

| usernamemada a răspuns:

Sweety mi'e teama ca ai nevoie de ajutor specializat cum ar fi un psiholog sau daca nu cineva mai aproape de inima ta cum ar fi mama.
Cu dragostea, cred ca majoritatea oamenilor (daca nu toti) au fost dezamagiti de cineva pe care placeau/ iubeau/ la care tineau, trebuie sa intelegi ca de fapt nu poti forta pe nimeni sa te placa, oricum partea buna este ca mai sunt multi baieti pe planeta (desi o sa crezi ca nu ai putea sa iubesti mai mult decat acum o sa vezi ca se poate, e doar o viziune adolescentina)...mai mult decat atat o sperii pe mama ta si nu ar trebui sa te gandesti numai la binele tau ci si la faptul ca ea e ingrijorata si preocupata de starea ta.
Trebuie neaparat sa vezi un psiholog (nu zic in nume de rau), iar sfatul meu este ca atunci cand simti ca esti intr'o stare de "criza" sa te calmezi gandindu'te la cate lucruri minunate ai in viata ta (sunt mai mult ca sigura ca ai multe) si ce ai sa pierzi daca vei ajunge la o "crestatura mai mare". Nu ai vrea sa devii o sinucigasa ci dimpotriva o persoana extraordinara si implinita atat pe plan profesional cat si personalbig grin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am trecut prin chestii de astea dar nu erau un obicei pentru mine nu stiu ce sa zic dezobisnuiestete de chestile astea nu te ajuta cu nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai fa asta.Chiar nu e bine.Si eu sunt trista, oricine e trist, dar nu isi taie venele. Exista variante:iti ascunzi lama(sau pui pe cine)le arunci(sau tot pui pe alticena)si ar merge si psihologul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu mai te tai, de cate ori ai o problem incearca sa o dicuti cu prietena apropiat sau cu mama ta pentru.ca nimeni nu te va intelege cum te intelge mama ta.

| cris_5608 a răspuns:

Incearca sa treci peste si gaseste o activitate.