| cristiizz12 a întrebat:

Sunt într-o situație mai dificilă pot spune și as vrea sa aud și eu câteva sfaturi păreri. Deci ideea e în felul următor, eu cu iubita mea suntem împreună de 3 ani ani de zile de când aveam eu 14 și ea tot 14 iar părinții iei nu sunt de acord cu mine încă de la începutul relației noastre. totuși niciodată nu le-am greșit cu nimic nu mi-am bătut joc de fata lor și nu am făcut nimic rău, șingurul motiv pentru care spun iei ca nu sunt bun pentru ea e că înainte am jucat jocuri de noroc iar iei cred ca asa voi face toată viata mea dacă o sa trăiesc împreună cu ea, voi cum ziceți sa fac totuși eu am 17 și ea 17 nu suntem așa mici și tot se baga sa ne strice tot ma amenință și tatăl iei și mama iei ascult și eu o părere un sfat ceva mulțumesc mult o zi frumoasa la toată lumea!

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, parintii ei sunt inca tutorii ei legali si ca vrei sa nu, fata are obligatia sa-si asculte parintii pana la implinirea varstei de 18 ani, cand devine majora.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ba mie mi se pare că sunteți destul de mici că părinții încă sa își dea cu părerea. Da vine bacu, facultatea sau munca ce alegi tu și le poți dovedi că ești băiat serios.

| dullcat a răspuns:

Buna.Pana la trait impreuna cu ea mai este cale lunga, mai intai trebuie sa terminati liceul si sa luati bacul. Apoi, frica parintilor este cumva justificata, stiind ca multe persoane revin la acest viciu in decursul vietii, asa cum se intampla si in cazul fumatului etc.E dificil de zis, timpul le va lamuri pe toate si tot in timp vei avea ocazia sa le demonstrezi ca se inseala sau nu.

| Hyperion7 a răspuns:

Acum, vorba fie între noi,sigur nu mai joci din când în când?
Adică nu că ar fi problema mea, doamne feri, dar vezi tu, părinții posibil sa te fi mirosit și cu altceva sau poate că încă joci, nu am de unde ști.
Un lucru e cert, e irelevant pentru ei că ea sau tu ai 17 ani, până la urmă sunt părinți care își țin fetele din scurt și la vârste mai înaintate.
Și în plus, are 17 ani,nu are foarte multa experiență și nici tu,iar până nu le demonstrezi că ești confident, nu ai ce face.
Apropo, gesturile extreme cum ar fi cearta cu părinții ei,"furatul" fetei de acasă sau orice alta idee de gen nu va face nimic altceva decât să îngreuneze situația.
Daca nu poate continua relația, din punctul meu de vedere, e mai ok sa se termine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai lasă prostile că nu-i bine așa de ce joci la aparate? Cine ce părinte și-ar da fata la un om care joaca la aparate trebuie sa fie nebun dea binelea lasă prostile și revinoți te-ai lasăt de aparte? Sau mai joci?

| cristiizz12 explică (pentru anonim_4396):

Salut, în prezent nu mă mai joc deloc doar am avut o perioada mai proasta acum 2 ani de zile le-am dat și lor dreptate dar iei nu vad deloc părțile bune și cum sunt eu cu adevărat

| Hyperion7 a răspuns (pentru cristiizz12):

Normal că nu îți văd părțile bune, atât timp cât ai jucat la păcănele, ai anulat calitățile și tot ce vrei tu.
Mai înțelept era să nu îi fi spus că ai jucat și așa era mai ok acum na, ori faci un compromis, ori pleci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hyperion7):

Este un copil a greșit nu trebuie dat la o parte și trata cu răutate na știut a recunoscut fapta șia învățat lecția eu cred în el cu nu va mai face vreodată prostia aia Niciodată. Și o sa fie un băiat bun cu inima bună.

| Hyperion7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Când vine vorba de dat mâna pe un copil care a calcat strâmb,de regulă părinții sunt reticenți,nu o zic eu,ci majoritatea părinților care țin câtuși de puțin la copiii lor.
Mai mult de atât, mie mi-e indiferent daca mai joacă sau nu însă ideea e alta, societatea te eticheteaza pentru orice, pe motiv că poate, nu prea tine cont daca s-a schimbat sau nu.
Și eu nu zic din perspectiva mea, pentru că eu i-am expus-o, ci mă refer strict la cum îl văd părinții fetei pe el

| BobTheCat a răspuns:

Salut. Reticenta părinților este justificata - orice parinte si-ar face griji daca ar ști ca fiica sa iese cu o persoana cu un astfel de trecut. Totuși, daca esti determinat sa le dovedești ca te-ai schimbat, poti sa te pui pe picioare, sa înveți bine si sa iti clădești un viitor. Alegerea este a ta.